فرمان مسابقه‌ای پورشه

فرمان مسابقه‌ای پورشه

نگاهی به سیر تکامل فرمان خودروهای مسابقه‌ای پورشه

پورشه به عنوان سازنده خودروهای اسپورت که تاریخچه‌ی بسیار درخشانی هم در موتور اسپورت دارد همیشه از سطح بالای تکنولوژی در خودروهای جاده‌ای و مسابقه‌ای خود استفاده کرده است. برای این برند، مسابقه به معنی پیدا کردن نقاط ضعف احتمالی خودروها و بنابراین ارتقای آن‌ها می‌باشد.

فرمان پورشه

فردیناند پورشه گفته است: شرایط خاص حاکم بر پیست مسابقه به سرعت هرگونه نقطه‌ضعف را نمایان کرده و مهندسان را برای یافتن راه‌حل‌های جدید و بهتر تشویق می‌کند. این سنت در روزگار مدرن نیز حکم فرمان بوده و پورشه به‌طور قابل‌توجهی از تجربیات مسابقه‌ای خود استفاده می‌کنند. متخصصان این کمپانی نیز با رانندگان همکاری تنگاتنگی دارند تا به این ترتیب غربیلک فرمان‌های ارگونومیک و کارایی را برای خودروهای مسابقه‌ای لمانز بسازند.

پورشه

اگر شما غربیلک فرمان یک خودروی مدرن مسابقه‌ای را دیده باشید پس می‌دانید که این فرمان دارای کنترل‌ها و دکمه‌های گوناگونی می‌باشد. جدیدترین نسخه از پورشه 911 RSR در کل دارای 30 عملکرد روی فرمان می‌باشد.

فرمان مسابقه پورشه

اما موضوع شگفت‌انگیز اینکه تا سال 1999 هم خودروهای مسابقه‌ای پورشه هیچ دکمه یا کنترل دیگری روی فرمان نداشته‌اند! وقتی پورشه شروع به اضافه کردن کنترل‌هایی روی فرمان خودروهای اسپورت خود کرد طراحی آن نگرانی چندانی نداشت اما از آنجا که تعداد کنترل‌ها بیشتر شد و رانندگان هم باید در سرعت‌های بالا از این دکمه‌ها استفاده می‌کردند بنابراین بهینه‌سازی پیکربندی فرمان به بخشی اساسی فرایند توسعه این بخش از خودرو تبدیل گردید.

امروزه رانندگان همچون تیمو برنارد و رومین دوماس در فرایند تولید فرمان خودروهای مسابقه‌ای پورشه دخیل هستند. مات کمپل دیگر راننده مسابقه‌ای می‌گوید: فرمان خودرو نه‌تنها باید کاربری راحتی داشته باشد بلکه باید در حد امکان با کمترین حرکت فیزیکی نیز هماهنگی پیدا کند. در طراحی فرمان جدید این هدف همیشه در نظر گرفته می‌شود.

شما می‌توانید این روند را در پورشه 911 GT3 R که نسخه مسابقه‌ای از مدل جاده‌ای 911 GT3 RS می‌باشد را ببینید. فرمان این خودرو شکل مشابه عدد هشت انگلیسی را داشته و خیلی شبیه فرمان‌های مرسوم نیست.

فرمان پورشه

البته ما احتمالاً هرگز شانس در دست گرفتن چنین فرمان‌هایی را نخواهیم داشت اما چنین فرایند طراحی‌ای همیشه در ذهن طراحان پورشه وجود دارد.

منبع: پدال

امتیاز دهید post
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه تماس با ما