تعویض دیسک و صفحه کلاچ

تعویض دیسک و صفحه کلاچ
Rate this post

چه زمان دیسک و صفحه کلاچ را تعویض کنیم؟

تشخیص زمان تعویض صفحه کلاچ خودرو موضوعی است که برای بسیاری از رانندگان اهمیت ندارد. در واقع جمع کثیری از آنها حتی نمی‌دانند که صفحه کلاچ نیاز به تعویض دارد و علائم آن چیست؟ در این مطلب تلاش کرده‌ایم تا به‌طور مختصر نشانه‌های فرا رسیدن زمان تعویض صفحه کلاچ خودرو را بیان کنیم.

دلایل خرابی صفحه کلاچ خودرو

نسبت به نوع رانندگی و شرایط خودرو صفحه کلاچ پس از گذشت ۵۰ تا ۶۰ هزار کیلومتر نیاز به رگلاژ یا تعویض دارد. البته این میزان کارکرد به شیوه رانندگی شما بستگی دارد. زمانی که مانند بسیاری از رانندگان مبتدی پای خود را در هنگام حرکت نیز روی کلاچ نگه می‌دارید تا در موقع ضرورت با سرعت بیشتری آن را فشار دهید عملاً موجب درگیر شدن کلاچ می‌شوید که در طولانی مدت عمر این قطعه را کاهش می‌دهد. از سوی دیگر رانندگانی که در مسیرهای برون شهری تردد می‌کنند کمتر نیاز به تعویض دنده پیدا می‌کنند که در نتیجه عمر صفحه کلاچ تا ۷۰ یا ۸۰ هزار کیلومتر نیز افزایش می‌یابد. در مقابل تردد فراوان در مسیرهای شهری به دلیل ترمز و تعویض دنده زیاد عمر صفحه کلاچ نصف می‌کند.

تعویض صفحه کلاچ

نشانه‌های زمان تعویض صفحه کلاچ خودرو

 • اگر پس از قرار دادن ماشین در دنده ۱ و رها کردن کلاچ موتور و اتاقک به لرزه می‌افتند به‌احتمال‌قوی زمان تعویض صفحه کلاچ خودروی شما فرا رسیده است.
 • اگر در حالت سکون خودرو را در دنده ۲ بگذارید و کلاچ را رها کنید و خودرو به‌جای خاموش شدن حرکت کند به معنای تمام شدن صفحه کلاچ خودرو است.
 • از دیگر نشانه‌های تعویض صفحه کلاچ خودرو نیاز به دنده‌های سنگین در سربالایی‌های نه‌چندان شدید است.
 • زیاد گاز خوردن خودرو بدون اینکه شتاب و سرعت مناسبی داشته باشد دیگر نشانه فرا رسیدن زمان صفحه کلاچ خودرو محسوب می‌شود.
 • سخت جا رفتن دنده ۱ و دنده عقب که در ترافیک به‌وفور برای رانندگان اتفاق می‌افتد و با صدای گوش‌خراشی نیز همراه می‌شود.

منبع:خودرو تک

همیشه به یاد داشته باشید که داشتن یک ماشین اتوماتیک سالم نیازمند رسیدگی مداوم است پس:

 • حتما به علایمی مثل تقه زدن گیربکس، زوزه کشیدن جعبه دنده، گاز هرز خوردن و … ماشین توجه داشته باشید و هرگونه تغییر در صدا و سرعت و تعویض دنده و دور موتور را جدی بگیرید چرا که ادامه رانندگی با گیربکس معیوب قطعا موجب آسیب بیش‌تری به گیربکس و در نتیجه تحمیل هزینه‌های بسیار بالا برای شما می‌شود. پس در اولین فرصت  در صورت دیدن علایم مشکل در گیربکس اتوماتیک خود به تعمیرکار ماهر مراجعه کنید.
 • در فواصل توصیه شده حتما نسبت به تعویض روغن گیربکس اقدام کنید و در صورت کم شدن سطح روغن و نشتی روغن گیربکس خود، حتما به دنبال علت نشتی روغن باشید.
 • سعی کنید تا ملاحظات مربوط به رانندگی با گیربکس اتوماتیک را رعایت کنید که می‌توانید در مقلات سایت با آنها آشنا شوید.

۳ نظر

 • با سلام و خستهدنباشید خودروی ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۸۷ دارم صفحه کلاچ بلبرینگ و روغن گیربکس ریزی از ماشین رو و حتی سیم کلاچ اتوماتیک رو درعوض معمولی انداختم همه اینها رو حدود دوماهه عوض کردم و نو انداختم بازم دنده ها خوب جا نمیرن مخصوصا دنده یک از همه بیشتر و دنده عقب صدا هم میدن و در مواقعی میپرن بیرون و انگار صدای رگباری میده هنگام جا نرفتن و بیرون پریدن دو روز پیش مکانیک نگاهش کرد باهاش ور رفت دنده عقب نخورده با یک بهتر شد ولی مشکلاتش هنوز دوباره ادامه داره مشکل از کجاست.حتی دو روز پیش یه صدایی شبیه تق تق بعد نخورده مکس دوباره چندتا تق تق تق تق پشت هم میزد روی زمین صاف ولی دیروز دو ساعت رانندگی کردم اون صدا بکلی قطع شده .با تشکر

  • سلام دوست عزیز
   مشکلات این چنینی باید حتما از نزدیک بررسی بشن حضوری تشریف بیارید در خدمتتون هستیم .
   موفق باشید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.