وبلاگ

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

Rate this post

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای بنز، بی‌ام‌و ، مزدا ، لکسوس ، هیوندا ، کیا ، پژو

تعویض روغن با دستگاه تمام اتوماتیک پیشرفته

روغن گیربکس

چه زمانی روغن گیربکس را تعویض کنیم

در گیربکس های دستی ،روغن گیربکس روی عملکرد تعویض دنده به صورت مستقیم اثر ندارد چرا که در گیربکس های دنده ای ، تعویض دنده حالت مکانیکی دارد. اما در گیربکس های اتوماتیک حالت تعویض دنده به صورت هیدرولیکی است در نتیجه هر گونه مشکل در روغن گیربکس مثل کم بودن حجم روغن ، آلودگی روغن و .. باعث عملکرد بد گیربکس اتوماتیک خودرو می گردد و می تواند تبعات بسیار بدی مثل خرابی گیربکس را در پی داشته باشد .

توصیه اصلی و مهم ما به شما این است که حتما روغن گیربکس اتوماتیک خود را هر 25000 هزار کیلومتر تعویض کنید تا از وقوع مشکل در گیربکس پیشگیری کرده باشید. حتما در صورت مشاهده هر گونه نشتی روغن از زیر خودروی خود  که رنگ آن به قرمزه تیره یا قهوه ای متمایل باشد سریعا نسبت به تعویض روغن گیربکس اتوماتیک آن اقدام و یا به تعمیرگاه مراجعه کنید.

در کل تعویض مرتب و به موقع روغن گیربکس باعث افزایش طول عمر و کیفیت عملکرد گیربکس اتوماتیک می گردد و از تحمیل هزینه های اضافی و گزاف ناشی از خرابی گیربکس اتوماتیک جلوگیری می کند.

تعویض روغن گیربکس

علایم نشان دهنده نیاز خودرو به تعویض روغن گیربکس اتوماتیک:

  • روشن شدن چراغ چک خودرویتان
  • تعویض دنده با صدایی جیغ مانندصورت بگیرد.
  • تعویض دنده دشوار بوده و به سختی انجام می گردد و یا اینکه تعویض دنده با تاخیر و به کندی است و یا حتی ممکن است سریع و بی موقع باشد.
  • خودرو در شیب های تند ریپ زده و یا متوقف می شود.
  • تعویض دنده نا بهنگام یعنی پرش دنده دارید.

سرویس دوره‌ای گیربکس خودور

عملکرد یک گیربکس اتوماتیک بستگی زیادی به شرایط نگهداری و سرویس دوره ای گیربکس و روغن گیربکس آن دارد. چرا که تمامی عملکرد گیربکس اتوماتیک یعنی همان تعویض دنده از طریق فشار حاصل از روغن انجام میگردد. علایم آشکار برای این موضوع زمانی رخ میدهد که در حالت درایو پای خود را از روی پدال ترمز رها کنید و بدون نیاز به گاز دادن خودروی شما حرکت کند .به همین علت سرویس به موقع و دوره ای خودرو کمک به سزایی در عملکرد موثر گیربکس اتوماتیک خودروی شما خواهد داشت. اغلب تعویض روغن گیربکس خودرو به دو روش دستی توسط تعمیرکار انجام می‌شود که البته تعویض روغن در در تعمیرگاه هادیلو با دستگاه تمام اتوماتیک پیشرفته انجام می‌شود.

مراحل تعویض روغن گیربکس

1_ خارج کردن کارتل

2_ برداشتن فیلتر کهنه

3_ تمیز کردن کارتل از ضایعات

4_ اضافه کردن روغن گیربکس مناسب و مرغوب متناسب با مدل خودرو

آیا خودمان می‌توانیم روغن گیربکس را عوض کنیم؟

این نکته را در نظر داشته باشید که عملکرد گیربکس در عملکرد کل خودرو بسیار تاثیر‌گذار است پس توصیه ما این است که حتما این کار را به یک تعمیرکار ماهر بسپارید. چرا که تعمیرکار ماهر اندازه و برند مناسب گیربکس اتوماتیک شما را بهتر تشخیص می‌دهد.

تعویض روغن گیربکس به صورت دستی بهتر است یا با دستگاه‌های تمام اتوماتیک؟

تعویض روغن گیربکس به روش دستی که معمولا رایج‌تر است دارای ایراداتی است که از جمله می‌توان به این اشاره کرد که در تعویض دستی گاها در برخی خودروها امکان خارج کردن تمام روغن کهنه وجود ندارد و همیشه مقداری از روغن سوخته داخل گیربکس می‌ماند. ولی دستگاه‌های تمام اتوماتیک تمام روغن کهنه و سوخته را از گیربکس خارج کرده و روغن سالم را جایگزین آن می‌کنند. تعمیرگاه هادیلو نیز دارای دستگاه تمام اتوماتیک تعویض روغن گیربکس اتوماتیک می‌باشد.

آیا روغن گیربکس دستی با روغن گیربکس اتوماتیک فرق دارد؟

بله روغن این دو نوع گیربکس با هم فرق بسیار دارد. شاید ساده‌ترین پاسخ به این سوال این باشد که روغن دنده (واسکازین) مخصوص خودروهایی با گیربکس دستی و روغن گیربکس مخصوص خودروهایی با گیربکس اتوماتیک است. پس دقت کنید که روغن مصرفی این گیربکس‌ها با هم تفاوت بسیاری دارند. حتما روغن مناسب گیربکس خودروی خود را استفاده کنید.

چند لیتر برای تعویض روغن گیربکس نیاز است؟

مقدار روغن گیربکس برای تعویض، بستگی به مدل هر خودرو دارد و ممکن است بین 6 لیتر روغن تا 9 لیتر روغن جدید برای تعویض بسته به مدل خودرو نیاز باشد. البته به این نکته توجه کنید که گاهی در برخی خودروها اگر تعویض روغن به صورت دستی انجام شود، چون امکان خالی کردن تمام روغن کهنه از گیربکس وجود ندارد و همیشه مقداری از روغن کهنه داخل گیربکس باقی می‌ماند پس ممکن است روغن کمتری را برای تعویض (در مقایسه با زمانی که روغن را با دستگاه تمام اتوماتیک عوض میکنیم) نیاز داشته باشد. چون در تعویض روغن با دستگاه تعویض تمام اتوماتیک، کاملا روغن کهنه از گیربکس خارج می‌شود، روغن سالمی که توسط دستگاه به گیربکس تزریق می‌شود دقیقا معادل گنجایش واقعی گیربکس است و به همین خاطر ما به شما تعویض روغن گیربکس با دستگاه تمام اتوماتیک را توصیه می‌کنیم.

هزینه و قیمت تعویض روغن گیربکس اتوماتیک و دنده‌ای چقدر است؟ و چقدر تعویض روغن گیربکس زمان می‌برد؟

اجرت تعویض روغن گیربکس اتوماتیک با دستگاه تمام اتوماتیک برای تمامی خودروها در تعمیرگاه هادیلو ۳۰۰ الی  ۳۵۰ هزار تومان است (در سال ۱۴۰۲) .

قیمت هر لیتر روغن گیربکس اتوماتیک هم بسته به برند ایرانی و یا خارجی و نوع روغن برای هر ماشین متفاوت است که تقریبا از لیتری 75 هزار تومان تا لیتری 250 هزار تومان در بازار موجود است(در سال 1400).

همیشه به یاد داشته باشید که داشتن یک ماشین اتوماتیک سالم نیازمند رسیدگی مداوم است پس:

  • حتما به علایمی مثل تقه زدن گیربکس، زوزه کشیدن جعبه دنده، گاز هرز خوردن و … ماشین توجه داشته باشید و هرگونه تغییر در صدا و سرعت و تعویض دنده و دور موتور را جدی بگیرید چرا که ادامه رانندگی با گیربکس معیوب قطعا موجب آسیب بیش‌تری به گیربکس و در نتیجه تحمیل هزینه‌های بسیار بالا برای شما می‌شود. پس در اولین فرصت  در صورت دیدن علایم مشکل در گیربکس اتوماتیک خود به تعمیرکار ماهر مراجعه کنید.
  • در فواصل توصیه شده حتما نسبت به تعویض روغن گیربکس اقدام کنید و در صورت کم شدن سطح روغن و نشتی روغن گیربکس خود، حتما به دنبال علت نشتی روغن باشید.
  • سعی کنید تا ملاحظات مربوط به رانندگی با گیربکس اتوماتیک را رعایت کنید که می‌توانید در مقلات سایت با آنها آشنا شوید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *