نکاتی در خصوص تعمیر گیربکس اتوماتیک

امروزه بسیاری از خودروها از سیستم جعبه دنده اتوماتیک به منظور عملکرد بهتر و راحتی بیشتر راننده بهره می برند اما متاسفانه گاهی از اوقات گیربکس اتوماتیک خودرو بنا به دلایلی دچار آسیب می شود. در چنین شرایطی بایستی برای تعمیر گیربکس اتوماتیک اتومبیل خود اقدامات لازم را به عمل آورید. در ادامه با ما همراه باشید تا با ترفندهای جلوگیری از خرابی گیربکس اتوماتیک و نحوه تعمیر آن بیشتر آشنا شوید.

گیربکس اتوماتیک چیست؟

گیربکس اتوماتیک چیست؟ این سوال ممکن است برای کاربران زیادی مطرح گردد؛ گیربکس اتوماتیک نوعی جعبه دنده خودرو بوده که به صورت خودکار ( با استفاده از فشار روغن) دنده را در سرعت های مختلف تعویض می کند. این نوع سیستم برای اولین بار در سال 1921 بر روی خودرو ها قرار گرفت. توجه داشته باشید که گیربکس های اتوماتیک جدید و امروزی از قطعات پیشرفته ای به منظور عملکرد بهتر و طول عمر بیشتر برخوردار هستند.

مزایا و معایب گیربکس اتوماتیک

شاید این مسئله کمی عجیب به نظر برسد اما خوب است بدانید که گیربکس های اتوماتیک قادر به کاهش مصرف سوخت و استهلاک خودرو تا 40 درصد هستند. علاوه بر آن، گیربکس های اتوماتیک رانندگی های طولانی را برای رانندگان خودروها آسان می سازند. البته فراموش نکنید که این نوع جعبه دنده، از حساسیت بسیار بالایی برخوردار بوده و وارد شدن کوچک ترین ضربه ای به آن می تواند کالا را دچار آسیب نماید. علاوه بر آن، هزینه نگهداری خودروهای دنده اتوماتیک نسبت به اتومبیل های دنده دستی بالاتر است.

تعمیر گیربکس اتوماتیک
تعمیر گیربکس اتوماتیک

علائم خرابی گیربکس اتوماتیک

همانطور که اشاره شد، گیربکس های اتوماتیک هزینه تعمیر و نگهداری بسیار بالایی دارند. از این رو، باید علائم خرابی این نوع جعبه دنده را به خوبی بشناسید تا بتوانید در اسرع وقت برای تعمیر آن اقدام نموده و از شر هزینه های سنگین و اضافی تعمیرات خلاص شوید. به طور کلی، علائم خرابی گیربکس اتوماتیک شامل تقه زدن حین حرکت، نشتی روغن، تاخیر در تعویض دنده ها و ایجاد سر و صدا و لرزش می شوند. در چنین شرایطی، باید سریعا برای تعمیر گیربکس اتوماتیک اتومبیل خود اقدامات لازم را به عمل آورید.

 1. تقه زدن حین حرکت:
  یکی از مهم ترین علائم خرابی گیربکس اتوماتیک، تقه زدن حین حرکت است. عدم رعایت برخی از نکات سبب از بین رفتن شیر برقی و ساعت گیربکس اتوماتیک می شود. اگر این قطعات دچار آسیب شوند، خودرو حین حرکت ضربه ای شدید (تقه) را به کابین وارد می کند. فراموش نکنید که عدم توجه به این مشکل، می تواند منجر به آسیب دیدن پلوس، دیفرانسیل و سایر قطعات زیر و بند گردد. البته عدم رعایت اصول رانندگی نیز منجر به تقه زدن گیربکس اتوماتیک حین حرکت می شود. بیشتر بخوانید: علت تقه زدن گیربکس
 2. نشتی روغن:
  از دیگر نشانه های خرابی گیربکس اتوماتیک، می توان به نشتی روغن اشاره نمود. همانطور که می دانید، روغن نقش بسزایی را در عملکرد گیربکس اتوماتیک ایفا می کند. علاوه بر آن، اگر میزان روغن موجود در گیربکس بر اثر نشتی کاهش یابد، قطعات درون آن دچار آسیب می شوند. از این رو، اگر مشاهده نمودید که زیر خودرو قطرات روغن به رنگ قرمز چکیده است، باید سریعا برای تعمیر گیربکس اتوماتیک و رفع نشتی روغن گیربکس آن اقدام نمایید. ناگفته نماند که عدم رفع این مشکل، می تواند هزینه تعمیرات را برای کاربران دو چندان سازد.
 3. تاخیر در تعویض دنده ها:
  شاید این مسئله کمی عجیب به نظر برسد اما خوب است بدانید که اگر گیربکس اتوماتیک دچار آسیب شده باشد، دنده های آن با تاخیر تعویض می شوند. علاوه بر آن، در چنین شرایطی دنده معکوس خودرو به خوبی عمل نمی کند و این امر موجب کاهش توان و شتاب آن می گردد.
 4. ایجاد سر و صدا و لرزش:
  ایجاد سر وصدا و لرزش نیز از دیگر نشانه های خرابی گیربکس اتوماتیک به شمار می آید. اگر چرخ دنده های جعبه دنده خودکار خودرو دچار آسیب شوند، صدا و لرزش زیادی کابین را حین حرکت فرا می گیرد. لازم به ذکر است که در چنین شرایطی باید سریعا برای تعمیر گیربکس اتوماتیک به صورت صفر تا صد اقدام نمایید.
تعمیرگاه گیربکس اتومات
تعمیرگاه گیربکس اتومات

روش های پیشگیری از خرابی گیربکس اتوماتیک

متاسفانه امروزه هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک بسیاری از اتومبیل های لوکس بسیار بالا و گران است. از این رو، برای آن که از شر هزینه های فوق سنگین تعمیرات خلاص شوید و بتوانید تا مدت زمان بسیار طولانی از اتومبیل خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید، بایستی روش های پیشگیری از خرابی گیربکس اتوماتیک را به کار بگیرید. برخی از روش های پیشگیری از خرابی گیربکس اتوماتیک به شرح زیر است:

1-تعویض به موقع روغن گیربکس

یکی از مهم ترین و موثر ترین روش های پیشگیری از خرابی گیربکس اتوماتیک، تعویض به موقع روغن گیربکس است. روغن گیربکس پس از مدتی خاصیت خود را به طور کامل از دست می دهد. در چنین شرایطی عملکرد گیربکس بسیار زبر و حساس شده و طول عمر قطعات آن به حداقل می رسد. ناگفته نماند که استفاده از روغن گیربکس نامرغوب و بی کیفیت نیز موجب کاهش چندین برابری طول عمر جعبه دنده خودکار می گردد. طبق نظر کارشناسان روغن گیربکس اتوماتیک باید هر 80 الی 160 هزار کیلومتر یکبار تعویض شود. برای بهبود عملکرد و افزایش طول عمر گیربکس اتوماتیک، بایستی از روغن هیدرولیک مرغوب ترانس سه استفاده شود.

2-رفع نشتی های اطراف گیربکس

روغن در گیربکس اتوماتیک، همانند خون در بدن انسان از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و نقش پر رنگی را در طول عمر و عملکرد جعبه دنده خودکار ایفا می کند. البته اگر سطح روغن گیربکس اتوماتیک کمتر از حد مجاز باشد، در عملکرد آن اختلالاتی پدید می آید. به همین دلیل، باید برای جلوگیری از آسیب دیدن گیربکس اتوماتیک و کاهش مداوم روغن آن، اقدام به رفع نشتی های اطراف جعبه دنده کنید. لازم به ذکر است که عدم توجه به این مشکل، می تواند سبب نابود شدن قطعات درون گیربکس اتوماتیک شود.

3-رعایت اصول رانندگی با خودرو دنده اتوماتیک

جالب است بدانید که شما می توانید با رعایت اصول رانندگی، طول عمر گیربکس اتوماتیک خودرو خود را به حداکثر برسانید. حین پارک کردن خودرو، بایستی اول ترمز دستی را بکشید و بعد دنده را بر روی حالت p قرار دهید. قبل از قرار دادن دنده بر روی حالت d یا r جهت حرکت به سمت جلو یا عقب، باید حتما پدال ترمز را بفشارید تا گیربکس تقه نزند. علاوه بر آن، باید از تکان دادن دسته دنده حین حرکت خودرو شدیدا اجتناب کنید.

تعمیرگاه گیربکس کرج
تعمیرگاه گیربکس کرج

هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک

بسیاری از کاربران با این سوال مواجه می شوند که هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک چقدر است؟ هزینه تعمیرات صفر تا صد گیربکس اتوماتیک با توجه به عواملی نظیر نرخ روز بازار، نوسانات بازار، نوع خودرو، تعداد قطعات تعمیر یا تعویض شده و دستمزد تعمیرکار تعیین می گردد. شما می توانید با استفاده از پل های ارتباطی زیر با کارشناسان و متخصصان مجموعه ما در ارتباط باشید تا از هزینه تعمیرات گیربکس اتوماتیک خودرو خود مطلع شوید. بیشتر بخوانید در : قیمت ساعت گیربکس اتوماتیک

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک در کرج

گرچه امروزه مراکز بسیاری زیادی در سراسر کشور هستند که در زمینه تعمیر گیربکس اتوماتیک فعالیت می کنند اما اگر قصد تعمیر گیربکس اتوماتیک در کرج را دارید، پیشنهاد می شود به مجموعه ما مراجعه فرمایید و یک بار برای همیشه از شر مشکلات گیربکس خود خلاص شوید. متخصصان و کارشناسان مجموعه ما با استفاده از بهترین قطعات اورجینال با ظرافت و دقت بسیار بالا، گیربکس های اتوماتیک انواع خودروهای ایرانی و خارجی را همانند روز اول با کمترین هزینه و در اسرع وقت تعمیر می کنند.

کلام پایانی

همانطور که در بخش های قبل اشاره شد، هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک نسبتا بالا است اما شما می توانید با رعایت نکات ذکر شده، از خرابی و آسیب دیدن این قطعه جلوگیری کنید. البته اگر گیربکس اتوماتیک خودرو شما دچار آسیب شد، نیازی نیست نگران باشید؛ شما می توانید با مراجعه به یکی از بهترین و برترین مراکز تعمیراتی کشور که واقع در شهر کرج است، بدون هیچ مشکلی گیربکس اتوماتیک خودرو خود را با نازلترین قیمت تعمیر کنید و لذت ببرید. جهت کسب اطلاعات بیشتر، می توانید از طریق پل های ارتباطی زیر با کارشناسان و متخصصان مجموعه ما همراه باشید.

سوالات متداول

از مهم ترین دلایل خرابی گیربکس های اتوماتیک، می توان به استفاده از روغن نامرغوب، عدم تعویض به موقع روغن و عدم رعایت اصول رانندگی اشاره نمود.

شما می توانید گیربکس های دستی را جایگزین گیربکس اتوماتیک خودرو خود کنید. البته اگر می خواهید از شر مشکلات گیربکس اتوماتیک خلاص شوید و یک رانندگی لذت بخش را تجربه کنید، بایستی آن را به شیوه ای اصولی تعمیر نمایید.

اگر می خواهید گیربکس اتوماتیک خودرو خود را به بهترین شکل ممکن تعمیر کنید و از مزایای فراوان آن بهره مند شوید، پیشنهاد می شود فقط و فقط به مجموعه ما مراجعه فرمایید.

امتیاز دهید page