وبلاگ

نشتی روغن گیربکس

Rate this post

علت‌های نشتی روغن گیربکس اتوماتیک

علت‌های نشتی روغن گیربکس اتوماتیک

مراقبت از خودرو کاری مستمر است بعنی باید همیشه حواستان به وضعیت و کیفیت عملکرد خودرویتان باشد چرا که رسیدگی دیر هنگام به خودر معمولا هزینه‌های زیادی را برای شما به بار خواهد آورد.

یکی از موارد مهمی که باید همیشه حواستان به آن باشد روغن گیربکس است چرا که این روغن گیربکس است که باعث تعویض دنده درست و با کیفیت در خودرو می‌شود پش چک کردن و تعویض به موقع روغن گیربکس را حتما جدی بگیرید.

گیربکس اتوماتیک

چگونه بفهمیم روغن نشت کرده، روغن گیربکس است؟

تشخیص این امر نسبتا ساده است کافی است که دنبال این فاکتورها در روغن نشت پیدا کرده بگردید:

 • روغن گیربکس بسیار غلیظ‌تر از روغن موتور است و چسبندگی بیشتری دارد و بویی شبیه به نفت دارد.
 • روغن گیربکس سالم دارای رنگ قرمز روشن و شفاف است البته حواستان باشد که برخی از مایعات دیگر در خودرو نیز رنگ قرمز دارد مثل ضد‌یخ، ولی حواستان باشد که روغن گیربکس بسیار غلیظ‌تر از این مایعات است. 
 • اگر رنگ روغن قرمز تیره و مایل به قهوه‌ای باشد این به این معنا است که زمان تعویض روغن گیربکس‌تان فرا رسیده است پس سریعا روغن گیربکس خود را بهترین و مناسب‌ترین روغن گیربکس اتوماتیک تعویض کنید. 
 • اگر روغن قهوه‌ای تیره بود  و بوی سوختگی داشت به این معناست که روغن گیربکس‌تان سوخته است که باید آن را تعویض کنید.
 • اگر محل ریزش روغن روی زمین درست در پایین ماشین و قسمت جلو و نزدیک به وسط ماشین باشد به احتمال زیاد نشتی روغن از گیربکس خودرو است.
 • مورد دیگر در رابطه با عملکرد گیربکس خودرو است. اگر گیربکس ضعیف و کند شده است احتمالا سطح روغن گیربکس پایین آمده است که خود میتواند به علت نشتی روغن گیربکس به وجود آمده باشد.
تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

علت نشتی روغن گیربکس چیست؟

اگر بخواهیم چند علت اصلی را که ممکن است باعث نشت روغن از گیربکس بشود را بیان کنیم شامل موارد زیر می‌گردد:

1ـ  کاسه نمد‌های مربوط به دیفرانسیل

2ـ  کاسه‌نمد میله تعویض دنده

3ـ کاسه‌نمد شفت اصلی

4ـ فشنگی دنده عقب

5ـ بررسی سنسور سرعت

6ـ روغن‌ریزی از محل اتصال پوسته کلاچ و پوسته گیربکس

7ـ وجود هرگونه شکستگی یا ترک خوردگی روی پوسته کلاچ یا پوسته گیربکس

چگونه جلوی نشتی روغن گیربکس اتوماتیک را بگیریم؟

1ـ به طور مرتب سطح روغن گیربکس خودرو را چک و اندازه‌گیری کنید.

2ـ هنگام بررسی به رنگ روغن گیربکس دقت کنید و هرگونه تیره‌تر شدن و کدر شدن رنگ را جدی بگیرید.

3ـ زیر و محل پارک خودرو را همیشه نگاه کنید.

4ـ به صداهای گیربکس در حین رانندگی دقت کنید و هرگونه زوزه کشیدن و یا تعویض دنده بی‌موقع را جدی بگیرید.

آیا خودمان می‌توانیم روغن گیربکس را عوض کنیم؟

این نکته را در نظر داشته باشید که عملکرد گیربکس در عملکرد کل خودرو بسیار تاثیر‌گذار است پس توصیه ما این است که حتما این کار را به یک تعمیرکار ماهر بسپارید. چرا که تعمیرکار ماهر اندازه و برند مناسب گیربکس اتوماتیک شما را بهتر تشخیص می‌دهد.

تعویض روغن گیربکس به صورت دستی بهتر است یا با دستگاه‌های تمام اتوماتیک؟

تعویض روغن گیربکس به روش دستی که معمولا رایج‌تر است دارای ایراداتی است که از جمله می‌توان به این اشاره کرد که در تعویض دستی گاها در برخی خودروها امکان خارج کردن تمام روغن کهنه وجود ندارد و همیشه مقداری از روغن سوخته داخل گیربکس می‌ماند. ولی دستگاه‌های تمام اتوماتیک تمام روغن کهنه و سوخته را از گیربکس خارج کرده و روغن سالم را جایگزین آن می‌کنند. تعمیرگاه هادیلو نیز دارای دستگاه تمام اتوماتیک تعویض روغن گیربکس اتوماتیک می‌باشد.

آیا روغن گیربکس دستی با روغن گیربکس اتوماتیک فرق دارد؟

بله روغن این دو نوع گیربکس با هم فرق بسیار دارد. شاید ساده‌ترین پاسخ به این سوال این باشد که روغن دنده (واسکازین) مخصوص خودروهایی با گیربکس دستی و روغن گیربکس مخصوص خودروهایی با گیربکس اتوماتیک است. پس دقت کنید که روغن مصرفی این گیربکس‌ها با هم تفاوت بسیاری دارند. حتما روغن مناسب گیربکس خودروی خود را استفاده کنید.

چند لیتر برای تعویض روغن گیربکس نیاز است؟

مقدار روغن گیربکس برای تعویض، بستگی به مدل هر خودرو دارد و ممکن است بین 6 لیتر روغن تا 9 لیتر روغن جدید برای تعویض بسته به مدل خودرو نیاز باشد. البته به این نکته توجه کنید که گاهی در برخی خودروها اگر تعویض روغن به صورت دستی انجام شود، چون امکان خالی کردن تمام روغن کهنه از گیربکس وجود ندارد و همیشه مقداری از روغن کهنه داخل گیربکس باقی می‌ماند پس ممکن است روغن کمتری را برای تعویض (در مقایسه با زمانی که روغن را با دستگاه تمام اتوماتیک عوض میکنیم) نیاز داشته باشد. چون در تعویض روغن با دستگاه تعویض تمام اتوماتیک، کاملا روغن کهنه از گیربکس خارج می‌شود، روغن سالمی که توسط دستگاه به گیربکس تزریق می‌شود دقیقا معادل گنجایش واقعی گیربکس است و به همین خاطر ما به شما تعویض روغن گیربکس با دستگاه تمام اتوماتیک را توصیه می‌کنیم.

هزینه و قیمت تعویض روغن گیربکس اتوماتیک و دنده‌ای چقدر است؟ و چقدر تعویض روغن گیربکس زمان می‌برد؟

اجرت تعویض روغن گیربکس اتوماتیک با دستگاه تمام اتوماتیک برای تمامی خودروها در تعمیرگاه هادیلو ۳۰۰ الی  ۳۵۰ هزار تومان است (در سال ۱۴۰۲) .

قیمت هر لیتر روغن گیربکس اتوماتیک هم بسته به برند ایرانی و یا خارجی و نوع روغن برای هر ماشین متفاوت است که تقریبا از لیتری 75 هزار تومان تا لیتری 250 هزار تومان در بازار موجود است(در سال 1400).

جمع‌بندی:
 • همیشه حواستان به عملکرد گیربکس باشد. هر گونه افت کیفیت در عملکرد مهم است و باید هرچه سریع‌تر بررسی شود.
 • حتما نسبت به تعویض روغن گیربکس خود معمولا تا 50000 کیلومتر یا هر دو سال یکبار اقدام کنید و سعی کنید این کار را در یک تعمیرگاه خوب و مجرب انجام دهید و حتما از یک روغن با کیفیت و مناسب با گیربکس خود استفاده کنید.
 • اگر از محل نشت روغن مطمئن نیستید حتما برای بررسی بیشتر به تعمیرکار ماهر خورویتان را نشان دهید.

همیشه به یاد داشته باشید که داشتن یک ماشین اتوماتیک سالم نیازمند رسیدگی مداوم است پس:

 • حتما به علایمی مثل تقه زدن گیربکس، زوزه کشیدن جعبه دنده، گاز هرز خوردن و … ماشین توجه داشته باشید و هرگونه تغییر در صدا و سرعت و تعویض دنده و دور موتور را جدی بگیرید چرا که ادامه رانندگی با گیربکس معیوب قطعا موجب آسیب بیش‌تری به گیربکس و در نتیجه تحمیل هزینه‌های بسیار بالا برای شما می‌شود. پس در اولین فرصت  در صورت دیدن علایم مشکل در گیربکس اتوماتیک خود به تعمیرکار ماهر مراجعه کنید.
 • در فواصل توصیه شده حتما نسبت به تعویض روغن گیربکس اقدام کنید و در صورت کم شدن سطح روغن و نشتی روغن گیربکس خود، حتما به دنبال علت نشتی روغن باشید.
 • سعی کنید تا ملاحظات مربوط به رانندگی با گیربکس اتوماتیک را رعایت کنید که می‌توانید در مقلات سایت با آنها آشنا شوید.
نظرات 7
 1. خیلی خوب توضیح داده بودین ممنونم

 2. سلام شما ماشینهای دنده ای هم کار میکنید مثلا زانتیا

 3. با سلام من برای تعویض روغن گیربکس ماشینم که آریزو اتومات هستش رفتم تعویض روغنی ،البته دو تا چهار لیتری و یک یه لیتری روغن آیسین خودم خریده بودم ، فقط سوالی که برام پیش اومد این بود که مگه برای تعویض روغن گیربکس با دستگاه نباید شیلنگ های دستگاه رو از بالا وصل کرد ، چون طرف برای ما رو از زیر به گیربکس وصل کرد ، میخواستم ببینم آیا از این طریق مشکلی پیش نمیاد یا همه روغن داخل گیربکس می‌ره یا نه ؟
  پیامی ارسال کنید…

 4. سلام خسته نباشید میتونم از واسکازین ۲۲۰ برای پراید استفاده کنم?

  • سلام
   توی سرما دنده‌‌ها جا نمیره و مشکل درست میکنه خصوصا اول صبح
   موفق باشید

 5. […] صحیح و یا استفاده از واشرهای بی کیفیتی که منجر به نشتی روغن گیربکس و کم شدن روغن می‌شود، عواقب هزینه‌‌داری را به همراه […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *