وبلاگ

تعمیر گیربکس مزدا ۳ با شش ماه ضمانت

Rate this post

تعمیرات گیربکس اتوماتیک مزدا 3

اگر گیربکس اتوماتیک مزدا ی شما دچار اشکال شده و نیاز به تعمیرکار ماهر و متخصص و البته با قیمت مناسب و با ضمانت قطعات و خدمات دارید ما در کنار شما هستیم.

با ما تماس بگیرید و برای تست و عیب‌یابی رایگان به تعمیرگاه مراجعه کنید تا با عیب‌یابی دقیق و تعمیر 48 ساعته و ضمانت کامل قطعات و خدمات با خیال راحت خودرویتان را سالم تحویل بگیرید.

درباره مزدا ۳ بیشتر بدانید:

این خودرو ساخت شرکت مطرح ژاپنی است که مزدا‌3 پرفروش‌ترین و شناخته شده‌ترین مدل مزدا در جهان است که از سال 2004 تولید آن آغاز شده است. داخل ایران نیز به دلیل سابقه خوبی که مزدا 323 در بازار داخلی داشت، مزدا3  هم با استقبال خوبی مواجه شد و گروه بهمن خودرو هم این خودرو رو به بازار ایران عرضه کرد. و در سال 1398 مزدا 3 نیو را در دو نوع سدان و هاچبک و در تیپ‌های 1 و 2 عرضه کرد.

بعد از یک سال از ورود رنو مگان، مونتاژ مهم‌ترین رقیب مگان، یعنی نسل اول مزدا 3، در گروه بهمن خودرو شروع شد. خودرویی بی‌نظیر که هرکسی که اولین‌بار پشت فرمان مزدا، این خودروی عالی ژاپنی قرار می‌گرفت، شیفته سواری اسپرت، جعبه‌دنده هوشمند و موتور پرقدرت آن میشد.

ویژگی‌های گیربکس اتوماتیک مزدا ۳؟

این خودرو داری یک موتور 4 سیلندر 16 سوپاپه و که معادل 147 اسب بخار قدرت دارد و شتاب صفر تا صد آن حدود 9/2 دهم ثانیه است و حداکثر سرعت آن 210 کیلومتر در ساعت است. موتور آن در قسمت جلو قرار دارد. گیربکس مزدا 3  یک گیربکس اتومات تیپ‌ترونیک 5 دنده است که دارای دست‌دنده در کنسول میانی خودرو و همچنین پدالهای پشت فرمان است. این خودرو دیفرانسیال جلو است.

روغن گیربکس اتوماتیک مزدا ۳ چه روغنی است؟

برندهای مختلفی برای روغن گیربکس مزدا 3 استفاده می‌شود:

 • روغن گیربکس اتوماتیک بهران 6 خط
 • روغن گیربکس  اتوماتیک ادینول قرمز

چند لیتر برای تعویض روغن گیربکس مزدا ۳ نیاز است؟

مقدار روغن گیربکس برای تعویض روغن مزدا 3 به میزان 7 لیتر روغن جدید است. البته به این نکته توجه کنید که گاهی اگر تعویض روغن به صورت دستی انجام شود، چون امکان خالی کردن تمام روغن کهنه از گیربکس وجود ندارد و همیشه مقداری از روغن کهنه داخل گیربکس باقی می‌ماند پس ممکن است روغن کمتری را برای تعویض (در مقایسه با زمانی که روغن را با دستگاه تمام اتوماتیک عوض میکنیم) نیاز داشته باشد. چون در تعویض روغن با دستگاه تعویض تمام اتوماتیک، کاملا روغن کهنه از گیربکس خارج می‌شود، روغن سالمی که توسط دستگاه به گیربکس تزریق می‌شود دقیقا معادل گنجایش واقعی گیربکس است و به همین خاطر ما به شما تعویض روغن گیربکس با دستگاه تمام اتوماتیک را توصیه می‌کنیم.

همیشه به یاد داشته باشید که داشتن یک ماشین اتوماتیک سالم نیازمند رسیدگی مداوم است پس:

 • حتما به علایمی مثل تقه زدن گیربکس، زوزه کشیدن جعبه دنده، گاز هرز خوردن و … ماشین توجه داشته باشید و هرگونه تغییر در صدا و سرعت و تعویض دنده و دور موتور را جدی بگیرید چرا که ادامه رانندگی با گیربکس معیوب قطعا موجب آسیب بیش‌تری به گیربکس و در نتیجه تحمیل هزینه‌های بسیار بالا برای شما می‌شود. پس در اولین فرصت  در صورت دیدن علایم مشکل در گیربکس اتوماتیک خود به تعمیرکار ماهر مراجعه کنید.
 • در فواصل توصیه شده حتما نسبت به تعویض روغن گیربکس اقدام کنید و در صورت کم شدن سطح روغن و نشتی روغن گیربکس خود، حتما به دنبال علت نشتی روغن باشید.
 • سعی کنید تا ملاحظات مربوط به رانندگی با گیربکس اتوماتیک را رعایت کنید که می‌توانید در مقلات سایت با آنها آشنا شوید.

سرویس های دوره ای نقش مهمی در افزایش طول عمر قطعات گیربکس دارد و در صورت آسیب وارد شدن به این بخش مهم از خودرو، عملکرد کل خودرو دچار مشکل می شود. برای ساخت خودروی مزدا 3 از قطعات با کیفیت استفاده می شود تا نیاز به تعمیرات به حداقل برسد اما در صورت نیاز به تعمیرات نیز باید به مراکز تخصصی ماشین های خارجی مراجعه شود. در این صفحه برای تعمیر گیربکس مزدا 3 راهنمایی خواهید شد.

آیا خودمان می‌توانیم گیربکس مزدا ۳ را تعمیر کنیم؟

این نکته را در نظر داشته باشید که عملکرد گیربکس در عملکرد کل خودرو بسیار تاثیر‌گذار است پس توصیه ما این است که حتما این کار را به یک تعمیرکار ماهر بسپارید. چرا که تعمیرکار ماهر است که با استفاده از تجارب بالایی که دارد ایراد گیربکس اتومات شما را به درستی تشخیص داده و به درستی تعمیر کند. علاوه براین تعمیر گیربکس نیاز به ابزار‌آلات تخصصی و کامل دارد تا بتوان قطعات رو به درستی تعمیر کرد.

بررسی مشکلات تعمیر گیربکس مزدا ۳ نیو

برخی از مشکلات رایج گیربکس مزدا ۳ قدیم و مزدا ۳ نیو و تعمیر گیربکس مزدا ۳۲۳ عبارتند از :

 • تقه زدن گیربکس

تقه زدن گیربکس می تواند به علت ایراد برقی باشد همچنین در صورت میزان نبودن فشار روغن گیربکس، صدای تقه زدن گیربکس را می شنوید. در بعضی موارد نیز پارگی در دسته موتورهای گیربکس باعث این مشکل می شود.

 • زوزه کشیدن گیربکس

اگر گیربکس مزدا 3 شما زوزه می کشد، ممکن است به دلیل فشار روغن یا خرابی دنده ها، مجموعه دنده سیاره ای و دنده های دیفرانسیل باشد.

 • گاز هرز خوردن گیربکس

گاز هرز خوردن گیربکس مزدا ۳ به دلیل کمبود روغن، نرسیدن روغن کافی پشت کاسه کلاچ ها و فرسودگی صفحه کلاچ ها می باشد.

 • خلاص شدن گیربکس 

بریدن دنده اویل پمپ، خراب شدن توربین، هرز شدن پلوس، خالی بودن گیربکس از روغن و یا ایراد داشتن چرخ دنده ‌های داخل گیربکس باعث خلاص شدن گیربکس می شوند.

استفاده از قطعات اصلی گیربکس مزدا ۳

در تعمیرگاه گیربکس هادیلو برای تعمیر گیربکس مزدا ۳ نیو و قدیم از قطعات اصلی استفاده می شود و این قطعات از کیفیت بالا و طراحی دقیق برخوردار هستند. متاسفانه بعضی از مراکز تعمیر با قیمت پایین تر خدمات تعمیرات را ارائه می کنند که یکی از دلایل ارزان بودن خدمات این مراکز، استفاده کردن از قطعات غیراصل و کار کرده است و احتمالا شما بعد از مدتی مجدد به تعمیرگاه مراجعه کنید.

تعویض روغن گیربکس به صورت دستی بهتر است یا با دستگاه‌های تمام اتوماتیک؟

تعویض روغن گیربکس به روش دستی که معمولا رایج‌تر است دارای ایراداتی است که از جمله می‌توان به این اشاره کرد که در تعویض دستی گاها در برخی خودروها امکان خارج کردن تمام روغن کهنه وجود ندارد و همیشه مقداری از روغن سوخته داخل گیربکس می‌ماند. ولی دستگاه‌های تمام اتوماتیک تمام روغن کهنه و سوخته را از گیربکس خارج کرده و روغن سالم را جایگزین آن می‌کنند. تعمیرگاه گیربکس هادیلو نیز دارای دستگاه تمام اتوماتیک تعویض روغن گیربکس اتوماتیک می‌باشد.

آیا روغن گیربکس دستی با روغن گیربکس اتوماتیک فرق دارد؟

بله روغن این دو نوع گیربکس با هم فرق بسیار دارد. شاید ساده‌ترین پاسخ به این سوال این باشد که روغن دنده (واسکازین) مخصوص خودروهایی با گیربکس دستی و روغن گیربکس مخصوص خودروهایی با گیربکس اتوماتیک است. پس دقت کنید که روغن مصرفی این گیربکس‌ها با هم تفاوت بسیاری دارند. حتما روغن مناسب گیربکس خودروی خود را استفاده کنید.

چند لیتر برای تعویض روغن گیربکس نیاز است؟

مقدار روغن گیربکس برای تعویض، بستگی به مدل هر خودرو دارد و ممکن است بین 6 لیتر روغن تا 9 لیتر روغن جدید برای تعویض بسته به مدل خودرو نیاز باشد. البته به این نکته توجه کنید که گاهی در برخی خودروها اگر تعویض روغن به صورت دستی انجام شود، چون امکان خالی کردن تمام روغن کهنه از گیربکس وجود ندارد و همیشه مقداری از روغن کهنه داخل گیربکس باقی می‌ماند پس ممکن است روغن کمتری را برای تعویض (در مقایسه با زمانی که روغن را با دستگاه تمام اتوماتیک عوض میکنیم) نیاز داشته باشد. چون در تعویض روغن با دستگاه تعویض تمام اتوماتیک، کاملا روغن کهنه از گیربکس خارج می‌شود، روغن سالمی که توسط دستگاه به گیربکس تزریق می‌شود دقیقا معادل گنجایش واقعی گیربکس است و به همین خاطر ما به شما تعویض روغن گیربکس با دستگاه تمام اتوماتیک را توصیه می‌کنیم.

هزینه و قیمت تعویض روغن گیربکس اتوماتیک و دنده‌ای چقدر است؟

اجرت تعویض روغن گیربکس اتوماتیک با دستگاه تمام اتوماتیک برای تمامی خودروها در تعمیرگاه هادیلو ۳۰۰ الی  ۳۵۰ هزار تومان است (در سال ۱۴۰۲) .

قیمت هر لیتر روغن گیربکس اتوماتیک هم بسته به برند ایرانی و یا خارجی و نوع روغن برای هر ماشین متفاوت است که تقریبا از لیتری 75 هزار تومان تا لیتری 250 هزار تومان در بازار موجود است(در سال 1400).

هزینه تعمیر گیربکس مزدا ۳ چقدر است؟

هزینه تعمیرات گیربکس بسته به اینکه علت بروز مشکل در گیربکس خودرویتان چه باشد متفاوت است و برآورد هزینه بعد از پیدا کردن علت ایراد و میزان خرابی گیربکس و قطعه معیوب صورت میگیرد. برای اطلاع از جزئیات دقیق حتما با تست و عیب‌یابی رایگان به صورت حضوری به تعمیرگاه مراجعه کنید برای تعمیر گیربکس مزدا.

آیا خودمان می‌توانیم شیربرقی را تعویض کنیم؟

تشخیص خرابی و تعویض شیربرقی یک کار تخصصی است که نیاز به مهارت و دقت و ابزارهای مخصوص دارد. بنابراین حتما آن را به یک تعمیرگاه مجهز و مطمئن بسپارید.

هزینه تعویض شیربرقی مزدا چقدر است؟

به نسبت هر خودرو میتوان گفت که تعویض شیربرقی هزینه نسبتا بالایی دارد.

تعویض شیربرقی خودرو چقدر زمان می‌برد؟

تعویض شیربرقی حدود دو روز زمان نیاز دارد که البته همیشه باید میزان شلوغ بودن تایم یک تعمیرگاه را هم در نظر داشته باشید.

آیا خودمان می‌توانیم ایراد تقه زدن گیربکس را رفع کنیم؟

تشخیص علت تقه زدن گیربکس کاری تخصصی است که در موارد بسیار با دستگاه هم قابل تشخیص نیست و این مهارت و تجربه تعمیرکار ماهر است که علت دقیق این تقه زدن را پیدا کند.

هزینه رفع ایراد تقه زدن گیربکس چقدر است؟

نمیتوان به طور دقیق هزینه را برآورد کرد چون بستگی به این دارد که علت تقه زدن گیربکس چه باشد و تعیین هزینه بعد از تشخیص علت زوزه کشیدن است.

تعمیر تقه زدن گیربکس مزدا ۳ چقدر زمان می‌برد؟

باز هم بستگی به علت این ایراد بستگی دارد برای مثال اگر مربوط به روغن گیربکس باشد، یک ساعت زمان نیاز دارد برای تعویض ولی اگر ایراد از داخل گیربکس باشد به دو روز زمان نیاز دارد.

آیا خودمان می‌توانیم گاز هرز خوردن گیربکس مزدا ۳۲۳ را درست کنیم؟

تشخیص علت گاز هرز خوردن یک کار تخصصی است که نیاز به مهارت و دقت و ابزارهای مخصوص دارد. بنابراین حتما آن را به یک تعمیرگاه مجهز و مطمئن بسپارید.

هزینه درست کردن گاز هرز خوردن گیربکس چقدر است؟

هزینه رفع ایراد به علت آن بستگی دارد برای مثال اگر ایراد از کمبود روغن باشد، هزنیه کمتری دارد به نسبت اینکه ایراد ناشی از خرابی ساعت گیربکس باشد. تعیین هزینه تعمیر بعد از پیدا کردن علت بروز ایراد است.

تعمیر گاز هرز خوردن چقدر زمان می‌برد؟

باز هم بستگی به علت بروز این ایراد بستگی  دارد و بسته به علت آن بین یک ساعت تا سه روز زمان می‌برد.

نظرات 4
 1. مجتبی قربانی 2022-11-01 در 10:51 پاسخ

  با سلام و تشکر از توضیحات شما
  اینجانب ماشین مزدا ۳ دارم گیربگس اون فقط از دنده ۱ به ۲ تکون میده که اصطلاحا میگن تقه ولی در بقیه دنده ها مشکل نداره جالب اینجاست که وقتی کولر میزنم مشکل کمتر میشه لازم به ذکر است روغن و فیلتر گیربکس را در نمایندگی عوض کردم ولی باز این مشکل هست

 2. با سلام . ممنون از توضیحاتتون … خواستم بپرسم اسم و نوع گیربکس اتومات مزدا ۳ چیه ? مثلا ماشین جیلی که پانچ هست نوع گیربکسش , مزدا ۳ نوع گیربکسش چیه? ممنونم جوابتونو ایمیل کنید برام…?

 3. بسیار سپاسگزارم از اینکه مطالب بسیار علمی و فنی را ذکر نموده اید.
  بیش از دوسال است گیربکس مزدا ۳ با ۲۲۰۰۰۰ کارکرد تقه دارد.
  ولی اقدامی انجام نداده ایم، هیچگونه روزه ای هم ندارد.
  مدل ۸۸ می باشد و از وقتی خریدیم همین مشکل را داشته و تا حالا ۵۰ هزار کیلومتر کارکرده و مشکلی پیش نیامده است.
  به نظر شما فقط روغن گیربکس را تعویض کنیم یا نیاز به تعمیر گیربکس داریم؟

  • سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که مطالبمون رو دوست داشتید
   باید تعمیر بشه گیربکس خودروتون
   موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *