خراب شدن پلوس خودرو

خراب شدن پلوس خودرو
2.7/5 - (3 امتیاز)

پلوس خودرو چیست و علایم خرابی آن را بشناسیم

پلوس چیست؟

پلوس در جلوبندی خودرو یکی از مهمترین اجزاست. وظیفه پلوس انتقال نیروی تولید شده توسط موتور خودرو به گیربکس یا همان جعبه دنده می باشد. و سپس این نیرو توسط میل گاردان به دیفرانسیل خودرو انتقال می یابد. همانطور که می دانیم، دیفرانسیل هم نقش تنظیم کننده دور چرخ ها را دارد. همچنین میله ای از داخل دیفرانسیل به دو چرخ طرفین متصل می باشد و پلوس نام دارد که وظیفه اش انتقال نیروی دیفرانسیل به چرخ ها می باشد.

خراب شدن پلوس

علائم خرابی پلوس

راحت ترین راه فهمیدن و پی بردن به خرابی پلوس ها این است که صدای تق تق از سمت چرخ  شنیده شود خصوصا در زمان دور زدن گیربکس و سرچرخ، تق تق می‌کنند. اگر می‌خواهید بفهمید که سرپلوس کدام سمت خراب شده است باید فرمان را تا آخر به یک سمت بچرخانید و همان سمتی که صدای تق تق را شنیدید، همان سمت خراب شده است.

علت خراب شدن پلوس ماشین

 1. علت اصلی پاره شدن گردگیر پلوس است چرا که اگر پاره شود باعث می‌شود تا گیریس از آن خارج شود و خشک کار کردن آن باعث خراب شدن پلوس شود.
 2. رانندگی با دنده اشتباه.
 3. چک نکردن اتصالات سرپلوس.
 4. ترمزهای بی‌جا و استفاده ناصحیح از ترمز دستی.
 5. رها کردن ناصحیح کلاچ و ضربه‌های ناگهانی به خودرو
 6. بکسل کردن وسیله‌ای که وزن بیشتری نسبت به خودرو دارد.
 7. روشن کردن خودرو با هل دادن.
 8. نگهداری خودرو به شکل ناصحیح
 

نحوه تعمیر سرپلوس خراب شده؟

اصولا برای تعمیر سرپلوس معیوب کاری نمیتوان کرد و باید حتما آن را با سرپلوس سالم و نو تعویض کرد. 

هزینه تعویض سرپلوس و اجرت تعویض سرپلوس چقدر است؟

قطعه سرپلوس عمدتا نسبت به مدل خودرو قیمت کمی دارد و قیمت سرپلوس رقم قابل توجه و زیادی نیست. اجرت تعویض آن نیز معمولا پایین است و در کل هزینه زیادی را بر مالک خودرو تحمیل نمی‌کند.

تعویض سرپلوس چقدر زمان می‌برد؟

تعویض سرپلوس به زمانی کمی نیاز دارد و معمولا به چیزی حدود یک ساعت زمان برای تعویض نیاز دارد.

همیشه به یاد داشته باشید که داشتن یک ماشین اتوماتیک سالم نیازمند رسیدگی مداوم است پس:

 • حتما به علایمی مثل تقه زدن گیربکس، زوزه کشیدن جعبه دنده، گاز هرز خوردن و … ماشین توجه داشته باشید و هرگونه تغییر در صدا و سرعت و تعویض دنده و دور موتور را جدی بگیرید چرا که ادامه رانندگی با گیربکس معیوب قطعا موجب آسیب بیش‌تری به گیربکس و در نتیجه تحمیل هزینه‌های بسیار بالا برای شما می‌شود. پس در اولین فرصت  در صورت دیدن علایم مشکل در گیربکس اتوماتیک خود به تعمیرکار ماهر مراجعه کنید.
 • در فواصل توصیه شده حتما نسبت به تعویض روغن گیربکس اقدام کنید و در صورت کم شدن سطح روغن و نشتی روغن گیربکس خود، حتما به دنبال علت نشتی روغن باشید.
 • سعی کنید تا ملاحظات مربوط به رانندگی با گیربکس اتوماتیک را رعایت کنید که می‌توانید در مقلات سایت با آنها آشنا شوید.

۳ نظر

 • سلام ماشین من دنده عقب میره ولی حرکت نمی کنه بعد از چند ساعت دنده عقب خودش درست میشه بنده تسمه تایم و سر پالوس تعویض کردهام
  آیا به اینا مربوط میشه و هرموقع خاموش میکنم ماسین رو دوباره که روشن میکنم همین ایراد هست

 • سلام خسته نباشین فرمودین ک اگه کلاج بد گرفته ش احتمال داره ک پلوس ازاد ش یا همون دربیاد همین اتفاق افتاده برای من خواستم بدونم اجرت گیربکس چقد میشه کلاج ک میگرفتم کلاج ب گیربکس وصل میشه از همون نقطه ی لرزشی صداهایی میداد کبعد پلوس هم دراومد

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه تماس با ما