تعویض روغن گیربکس دنده اتوماتیک

تعویض روغن گیربکس دنده اتوماتیک

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک بنز، بی‌ام‌و ، مزدا ، لکسوس ، هیوندا ، کیا ، پژو

تعویض روغن گیربکس با دستگاه تمام اتوماتیک پیشرفته

روغن گیربکس اتوماتیک

چه زمانی روغن گیربکس را تعویض کنیم

در گیربکس های دستی ،روغن گیربکس روی عملکرد تعویض دنده به صورت مستقیم اثر ندارد چرا که در گیربکس های دنده ای ، تعویض دنده حالت مکانیکی دارد. اما در گیربکس های اتوماتیک حالت تعویض دنده به صورت هیدرولیکی است در نتیجه هر گونه مشکل در روغن گیربکس مثل کم بودن حجم روغن ، آلودگی روغن و .. باعث عملکرد بد گیربکس اتوماتیک خودرو می گردد و می تواند تبعات بسیار بدی مثل خرابی گیربکس را در پی داشته باشد .

توصیه اصلی و مهم ما به شما این است که حتما روغن گیربکس اتوماتیک خود را هر 25000 هزار کیلومتر تعویض کنید تا از وقوع مشکل در گیربکس پیشگیری کرده باشید. حتما در صورت مشاهده هر گونه نشتی روغن از زیر خودروی خود  که رنگ آن به قرمزه تیره یا قهوه ای متمایل باشد سریعا نسبت به تعویض روغن گیربکس اتوماتیک آن اقدام و یا به تعمیرگاه مراجعه کنید.

در کل تعویض مرتب و به موقع روغن گیربکس باعث افزایش طول عمر و کیفیت عملکرد گیربکس اتوماتیک می گردد و از تحمیل هزینه های اضافی و گزاف ناشی از خرابی گیربکس اتوماتیک جلوگیری می کند.

تعویض روغن گیربکس

علایم نشان دهنده نیاز خودرو به تعویض روغن گیربکس اتومات:

 • روشن شدن چراغ چک خودرویتان
 • تعویض دنده با صدایی جیغ مانندصورت بگیرد.
 • تعویض دنده دشوار بوده و به سختی انجام می گردد و یا اینکه تعویض دنده با تاخیر و به کندی است و یا حتی ممکن است سریع و بی موقع باشد.
 • خودرو در شیب های تند ریپ زده و یا متوقف می شود.
 • تعویض دنده نا بهنگام یعنی پرش دنده دارید.
گیربکس سی‌وی‌تی

انواع روغن گیربکس دنده اتوماتیک

برای خودروهای با دنده اتوماتیک، روغن آن‌ها باید بر اساس آنچه که کارخانه در دفترچه راهنمای خودرو عنوان کرده است، تهیه شود. بر این اساس اگر از روغنی متفاوت از آنچه که کارخانه عنوان کرده است، استفاده کنید ممکن است به قطعات داخلی گیربکس صدمات جدی وارد آید. انواع روغن گیربکس اتوماتیک بر اساس استاندارهای مختلفی ارائه می‌گردد که خود کارخانه ذکر کرده است.

انواع روغن گیربکس در خودروهای دنده دستی و دنده اتومات متفاوت است. در ادامه تعدادی از مهمترین استانداردهای روغن گیربکس اتوماتیک آورده شده است که با توجه به نوع خودرو و آنچه در دفترچه راهنمای خودرو آمده است، باید یکی از این روغن‌ها را استفاده نمود.

نوع خودرو استاندارد روغن گیربگس
نیسان ماکسیما ATF MATIC D
پژو ۲۰۶ و مگان ATF 4HP20
هیوندای جنسیس ATF 9638
رنو لیفان نیسان میتسوبیشی ATF CVT
برلیانس رنو تویوتا موسو ATF DEXRON III
هوندا سیویک ATF DW-1
مزدا  ۶ ATF FZ
ام جی، تویوتا، سوزوکی ATF JWS-3309
هیوندای جنسیس ATF M1375
مزدا ATF M-III
مزدا ATF M-V
کیا سورنتو ATF RED-1K
ام وی ام ، برلیانس ، جک ، کیا ، هیوندای ،میتسوبیشی ATF SP III
ام وی ام، کیا، هیوندای ATF SP IV
تویوتا فوررانر ATF T−IV
تویوتا و لکسوس ATF WS
ولوو AW-1
ام جی GS DEXRON DCT fluid
جک S5 اتوماتیک FFL-2
هوندا HCF-2
کیا موهاوی M1375.4

چگونه بفهمیم روغن نشت کرده، روغن گیربکس است؟

تشخیص این امر نسبتا ساده است کافی است که دنبال این فاکتورها در روغن نشت پیدا کرده بگردید:

 • روغن گیربکس بسیار غلیظ‌تر از روغن موتور است و چسبندگی بیشتری دارد و بویی شبیه به نفت دارد.
 • روغن گیربکس سالم دارای رنگ قرمز روشن و شفاف است البته حواستان باشد که برخی از مایعات دیگر در خودرو نیز رنگ قرمز دارد مثل ضد‌یخ، ولی حواستان باشد که روغن گیربکس بسیار غلیظ‌تر از این مایعات است. 
 • اگر رنگ روغن قرمز تیره و مایل به قهوه‌ای باشد این به این معنا است که زمان تعویض روغن‌ فرا رسیده است پس سریعا روغن گیربکس خود را بهترین و مناسب‌ترین روغن گیربکس اتوماتیک تعویض کنید. 
 • اگر روغن قهوه‌ای تیره بود  و بوی سوختگی داشت به این معناست که روغن گیربکس‌تان سوخته است که باید آن را تعویض کنید.
 • اگر محل ریزش روغن روی زمین درست در پایین ماشین و قسمت جلو و نزدیک به وسط ماشین باشد به احتمال زیاد نشتی روغن از گیربکس خودرو است.
 • مورد دیگر در رابطه با عملکرد گیربکس خودرو است. اگر گیربکس ضعیف و کند شده است احتمالا سطح روغن گیربکس پایین آمده است که خود میتواند به علت نشتی روغن گیربکس به وجود آمده باشد.
تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

علت نشتی روغن گیربکس چیست؟

اگر بخواهیم چند علت اصلی را که ممکن است باعث نشت روغن از گیربکس بشود را بیان کنیم شامل موارد زیر می‌گردد:

1ـ  کاسه نمد‌های مربوط به دیفرانسیل

2ـ  کاسه‌نمد میله تعویض دنده

3ـ کاسه‌نمد شفت اصلی

4ـ فشنگی دنده عقب

5ـ بررسی سنسور سرعت

6ـ روغن‌ریزی از محل اتصال پوسته کلاچ و پوسته گیربکس

7ـ وجود هرگونه شکستگی یا ترک خوردگی روی پوسته کلاچ یا پوسته گیربکس

آیا خودمان می‌توانیم روغن گیربکس را عوض کنیم؟

این نکته را در نظر داشته باشید که عملکرد گیربکس در عملکرد کل خودرو بسیار تاثیر‌گذار است پس توصیه ما این است که حتما این کار را به یک تعمیرکار ماهر بسپارید. چرا که تعمیرکار ماهر اندازه و برند مناسب گیربکس اتوماتیک شما را بهتر تشخیص می‌دهد.

تعویض روغن گیربکس به صورت دستی بهتر است یا با دستگاه‌های تمام اتوماتیک؟

تعویض روغن گیربکس به روش دستی که معمولا رایج‌تر است دارای ایراداتی است که از جمله می‌توان به این اشاره کرد که در تعویض دستی گاها در برخی خودروها امکان خارج کردن تمام روغن کهنه وجود ندارد و همیشه مقداری از روغن سوخته داخل گیربکس می‌ماند. ولی دستگاه‌های تمام اتوماتیک تمام روغن کهنه و سوخته را از گیربکس خارج کرده و روغن سالم را جایگزین آن می‌کنند. تعمیرگاه هادیلو نیز دارای دستگاه تمام اتوماتیک تعویض روغن گیربکس اتوماتیک می‌باشد.

آیا روغن گیربکس دستی با روغن گیربکس اتوماتیک فرق دارد؟

بله روغن این دو نوع گیربکس با هم فرق بسیار دارد. شاید ساده‌ترین پاسخ به این سوال این باشد که روغن دنده (واسکازین) مخصوص خودروهایی با گیربکس دستی و روغن گیربکس مخصوص خودروهایی با گیربکس اتوماتیک است. پس دقت کنید که روغن مصرفی این گیربکس‌ها با هم تفاوت بسیاری دارند. حتما روغن مناسب گیربکس خودروی خود را استفاده کنید.

چند لیتر برای تعویض روغن گیربکس نیاز است؟

مقدار روغن گیربکس برای تعویض، بستگی به مدل هر خودرو دارد و ممکن است بین 6 لیتر روغن تا 9 لیتر روغن جدید برای تعویض بسته به مدل خودرو نیاز باشد. البته به این نکته توجه کنید که گاهی در برخی خودروها اگر تعویض روغن به صورت دستی انجام شود، چون امکان خالی کردن تمام روغن کهنه از گیربکس وجود ندارد و همیشه مقداری از روغن کهنه داخل گیربکس باقی می‌ماند پس ممکن است روغن کمتری را برای تعویض (در مقایسه با زمانی که روغن را با دستگاه تمام اتوماتیک عوض میکنیم) نیاز داشته باشد. چون در تعویض روغن با دستگاه تعویض تمام اتوماتیک، کاملا روغن کهنه از گیربکس خارج می‌شود، روغن سالمی که توسط دستگاه به گیربکس تزریق می‌شود دقیقا معادل گنجایش واقعی گیربکس است و به همین خاطر ما به شما تعویض روغن گیربکس با دستگاه تمام اتوماتیک را توصیه می‌کنیم.

هزینه و قیمت تعویض روغن گیربکس اتوماتیک و دنده‌ای چقدر است؟ و چقدر تعویض روغن گیربکس زمان می‌برد؟

اجرت تعویض روغن گیربکس اتوماتیک با دستگاه تمام اتوماتیک برای تمامی خودروها در تعمیرگاه هادیلو ۱۵۰ الی  ۲۰۰ هزار تومان است (در سال 1400) .

قیمت هر لیتر روغن گیربکس اتوماتیک هم بسته به برند ایرانی و یا خارجی و نوع روغن برای هر ماشین متفاوت است که تقریبا از لیتری 75 هزار تومان تا لیتری 250 هزار تومان در بازار موجود است(در سال 1400).

همیشه به یاد داشته باشید که داشتن یک ماشین اتوماتیک سالم نیازمند رسیدگی مداوم است پس:

 • حتما به علایمی مثل تقه زدن گیربکس، زوزه کشیدن جعبه دنده، گاز هرز خوردن و … ماشین توجه داشته باشید و هرگونه تغییر در صدا و سرعت و تعویض دنده و دور موتور را جدی بگیرید چرا که ادامه رانندگی با گیربکس معیوب قطعا موجب آسیب بیش‌تری به گیربکس و در نتیجه تحمیل هزینه‌های بسیار بالا برای شما می‌شود. پس در اولین فرصت  در صورت دیدن علایم مشکل در گیربکس اتوماتیک خود به تعمیرکار ماهر مراجعه کنید.
 • در فواصل توصیه شده حتما نسبت به تعویض روغن گیربکس اقدام کنید و در صورت کم شدن سطح روغن و نشتی روغن گیربکس خود، حتما به دنبال علت نشتی روغن باشید.
 • سعی کنید تا ملاحظات مربوط به رانندگی با گیربکس اتوماتیک را رعایت کنید که می‌توانید در مقلات سایت با آنها آشنا شوید.
یک نظر
 1. […] در تعویض روغن گیربکس اتوماتیک باید به کارکردهای آن توجه شده تا روغن مناسب برای تعویض روغن گیربکس مورد استفاده قرار گیرد. عملکرد روغن‌های مورد استفاده در گیربکس اتومات شامل موارد زیر است: […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه تماس با ما