سرویس و تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

تعویض روغن گیربکس

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای بنز، بی‌ام‌و ، مزدا ، لکسوس ، هیوندا ، کیا ، پژو

تعویض روغن با دستگاه تمام اتوماتیک پیشرفته

روغن گیربکس

در گیربکس های اتوماتیک به نسبت گیربکس های دستی حرارت بیشتری ایجاد می شود و همین افزایش دما و حرارت بیشتر باعث کمتر شدن کیفیت روغن می شود. فرسودگی قطعات داخلی گیربکس نیز زمان تعویض روغن گیربکس را به جلو می اندازد و اگر نمی خواهید گیربکس خودروی شما آسیب جدی ببیند، باید به موقع روغن آن را تعویض کنید. تعویض روغن گیربکس اتوماتیک با کمک دستگاه انجام می شود و ذره ای روغن قدیمی و کهنه داخل گیربکس باقی نخواهد ماند. البته مهم است که به تعمیرگاهی معتبر مراجعه کنید تا خدمات  باکیفیتی را دریافت نمایید. در ادامه همراه ما باشید تا برای تعویض روغن گیربکس اتوماتیک به طور کامل راهنمایی شوید. 

اهمیت تعویض روغن گیربکس اتوماتیک 

تمام مایعات موجود در خودرو نیازمند رسیدگی و تعویض به موقع هستند اما باید بدانید که زمان عوض کردن هر یک چه موقع است. تعویض روغن گیربکس اتوماتیک اگر به موقع انجام شود، باعث مزایای زیر می شود : 

 • گیربکس عملکرد روان تری خواهد داشت. 
 • عمر مفید قطعات موجود در گیربکس افزایش می یابد. 
 • درجه حرارت گیربکس کم می شود 
 • قطعات موجود در گیربکس سر و صدای اضافی تولید نمی کنند. 

برای تعویض روغن گیربکس اتوماتیک هر چه روغن با کیفیت تری انتخاب کنید، به عملکرد بهتر گیربکس کمک کرده اید اما در نظر داشته باشید که حتی با کیفیت ترین روغن هم باید پس از مدتی تعویض شود زیرا به مرور خاصیت خود را از دست می دهد و در نتیجه قادر به روغن کاری و روان سازی گیربکس نخواهد بود. 

زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک 

طبق نظر کارشناسان، زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک هر 100 تا 150 هزار کیلومتر است اما بستگی به عوامل دیگری هم دارد و اگر زودتر از این موقع هم مثلا هر 50 هزار کیلومتر تعویض کنید، مشکلی پیش نمی آید. 

مراحل تعویض روغن گیربکس اتوماتیک 

مراحل تعویض روغن گیربکس اتوماتیک با گیربکس های دستی متفاوت است که در این بخش بررسی می کنیم : 

 • آماده کردن خودرو 

در مرحله اول تعویض روغن گیربکس اتوماتیک، خودرو باید آماده شود. بهتر است حداقل از زمان خاموشی خودرو یک ربع گذشته باشد و بر روی سطح صاف قرار بگیرد. موتور خودرو خاموش باشد و می توان از جک هم برای بالا بردن آن استفاد کرد. 

 • بررسی درپوش پر کننده 

قبل از تعویض روغن باید اطمینان حاصل شود که درپوش پر کننده گیر نکرده باشد تا پس از تعویض روغن بتوان مخزن را پر کرد. 

 • تعویض روغن موجود در محفظه گیربکس 

بعد از پیدا کردن مخزن روغن و پیچ های تخلیه در زیر خودرو، یک روزنامه یا حوله کاغذی قرار داده می شود و سپس ظرف در زیر پیچ های تخلیه قرار می گیرد. ظرف باید به اندازه ای بزرگ باشد که کل روغن تخلیه شده در آن جای بگیرد. برای باز کردن پیچ های تخلیه از آچار سوکت استفاده می شود. 

 • تخلیه مبدل 

بعد از خالی شدن مخزن، باید مبدل را پیدا کرده و آن را تخلیه کنید. (دریچه ای که گیربکس را به موتور وصل می کند) 

 • پر کردن گیربکس با روغن جدید 

بعد از انتخاب روغن مناسب گیربکس خودرو، از لوله پلاستیکی و قیف برای پر کردن محفظه گیربکس استفاده می شود و روغن از قیف عبور کرده و به داخل محفظه منتقل می شود. 

البته مراحلی که توضیح داده شد، به صورت دستی است و در تعمیرگاه تخصصی هادیلو از دستگاه برای تعویض روغن استفاده می شود. با این مراحلی که بررسی شد، خودتان هم می توانید روغن گیربکس خودروی تان را تعویض کنید اما اگر نمی خواهید قطره ای روغن قدیمی داخل گیربکس باقی بماند، توصیه می شود به تعمیرگاه مراجعه کنید. 

هزینه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک 

هزینه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک بر اساس نوع روغنی که انتخاب می شود، متفاوت است ضمن اینکه دستمزد تعویض روغن در هر یک از تعمیرگاه ها فرق می کند. می توانید برای اطلاع از قیمت دقیق تعویض روغن گیربکس اتوماتیک، با تعمیرکاران تعمیرگاه هادیلو تماس بگیرید تا بهتر شما را راهنمایی کنند.

سرویس دوره‌ای گیربکس خودرو

عملکرد یک گیربکس اتوماتیک بستگی زیادی به شرایط نگهداری و سرویس دوره ای گیربکس و روغن گیربکس آن دارد. چرا که تمامی عملکرد گیربکس اتوماتیک یعنی همان تعویض دنده از طریق فشار حاصل از روغن انجام میگردد. علایم آشکار برای این موضوع زمانی رخ میدهد که در حالت درایو پای خود را از روی پدال ترمز رها کنید و بدون نیاز به گاز دادن خودروی شما حرکت کند .به همین علت سرویس به موقع و دوره ای خودرو کمک به سزایی در عملکرد موثر گیربکس اتوماتیک خودروی شما خواهد داشت. اغلب تعویض روغن گیربکس خودرو به دو روش دستی توسط تعمیرکار انجام می‌شود که البته تعویض روغن در در تعمیرگاه هادیلو با دستگاه تمام اتوماتیک پیشرفته انجام می‌شود.

آیا سرویس دوره‌ای گیربکس اتومات مهم است؟

یک گیربکس اتومات به طور معمول حدود 400 هزار کیلومتر کارکرد مفید دارد. البته بیشتر خودروسازان ادعا میکنند که گیربکس‌های اتوماتیک نیازی به تعویض روغن ندارد مگر در صورت نشتی روغن گیربکس اتوماتیک. ولی باید در نظر داشت که کیفیت این روغن‌ها به مرور زمان دچار افت می‌شود و ممکن است دارای براده‌ و سایر کثیفی‌ها شود پس بهتر است که به صورت دوره‌ای نسبت به تعویض روغن گیربکس خود اقدام کنید.

زمان تعویض روغن به کیفیت رانندگی نیز بستگی دارد برای مثال خودروهایی که داخل شهرهای با ترافیک سنگین رانندگی میکنند باید زودتر نسبت به تعویض روغن گیربکس خود اقدام کنند. به طور معمول بهتر است هر 20 هزار الی 60 هزار کیلومتر روغن گیربکس را عوض کنیم.

مراحل تعویض روغن گیربکس

1_ خارج کردن کارتل

2_ برداشتن فیلتر کهنه

3_ تمیز کردن کارتل از ضایعات

4_ اضافه کردن روغن گیربکس مناسب و مرغوب متناسب با مدل خودرو

آیا خودمان می‌توانیم روغن گیربکس را عوض کنیم؟

این نکته را در نظر داشته باشید که عملکرد گیربکس در عملکرد کل خودرو بسیار تاثیر‌گذار است پس توصیه ما این است که حتما این کار را به یک تعمیرکار ماهر بسپارید. چرا که تعمیرکار ماهر اندازه و برند مناسب گیربکس اتوماتیک شما را بهتر تشخیص می‌دهد.

تعویض روغن گیربکس به صورت دستی بهتر است یا با دستگاه‌های تمام اتوماتیک؟

تعویض روغن گیربکس به روش دستی که معمولا رایج‌تر است دارای ایراداتی است که از جمله می‌توان به این اشاره کرد که در تعویض دستی گاها در برخی خودروها امکان خارج کردن تمام روغن کهنه وجود ندارد و همیشه مقداری از روغن سوخته داخل گیربکس می‌ماند. ولی دستگاه‌های تمام اتوماتیک تمام روغن کهنه و سوخته را از گیربکس خارج کرده و روغن سالم را جایگزین آن می‌کنند. تعمیرگاه هادیلو نیز دارای دستگاه تمام اتوماتیک تعویض روغن گیربکس اتوماتیک می‌باشد.

آیا روغن گیربکس دستی با روغن گیربکس اتوماتیک فرق دارد؟

بله روغن این دو نوع گیربکس با هم فرق بسیار دارد. شاید ساده‌ترین پاسخ به این سوال این باشد که روغن دنده (واسکازین) مخصوص خودروهایی با گیربکس دستی و روغن گیربکس مخصوص خودروهایی با گیربکس اتوماتیک است. پس دقت کنید که روغن مصرفی این گیربکس‌ها با هم تفاوت بسیاری دارند. حتما روغن مناسب گیربکس خودروی خود را استفاده کنید.

چند لیتر برای تعویض روغن گیربکس نیاز است؟

مقدار روغن گیربکس برای تعویض، بستگی به مدل هر خودرو دارد و ممکن است بین 6 لیتر روغن تا 9 لیتر روغن جدید برای تعویض بسته به مدل خودرو نیاز باشد. البته به این نکته توجه کنید که گاهی در برخی خودروها اگر تعویض روغن به صورت دستی انجام شود، چون امکان خالی کردن تمام روغن کهنه از گیربکس وجود ندارد و همیشه مقداری از روغن کهنه داخل گیربکس باقی می‌ماند پس ممکن است روغن کمتری را برای تعویض (در مقایسه با زمانی که روغن را با دستگاه تمام اتوماتیک عوض میکنیم) نیاز داشته باشد. چون در تعویض روغن با دستگاه تعویض تمام اتوماتیک، کاملا روغن کهنه از گیربکس خارج می‌شود، روغن سالمی که توسط دستگاه به گیربکس تزریق می‌شود دقیقا معادل گنجایش واقعی گیربکس است و به همین خاطر ما به شما تعویض روغن گیربکس با دستگاه تمام اتوماتیک را توصیه می‌کنیم.

هزینه و قیمت تعویض روغن گیربکس اتوماتیک و دنده‌ای چقدر است؟ و چقدر تعویض روغن گیربکس زمان می‌برد؟

اجرت تعویض روغن گیربکس اتوماتیک با دستگاه تمام اتوماتیک برای تمامی خودروها در تعمیرگاه هادیلو ۳۰۰ الی  ۳۵۰ هزار تومان است (در سال ۱۴۰۲) .

قیمت هر لیتر روغن گیربکس اتوماتیک هم بسته به برند ایرانی و یا خارجی و نوع روغن برای هر ماشین متفاوت است که تقریبا از لیتری 75 هزار تومان تا لیتری 250 هزار تومان در بازار موجود است(در سال 1400).

همیشه به یاد داشته باشید که داشتن یک ماشین اتوماتیک سالم نیازمند رسیدگی مداوم است پس:

 • حتما به علایمی مثل تقه زدن گیربکس، زوزه کشیدن جعبه دنده، گاز هرز خوردن و … ماشین توجه داشته باشید و هرگونه تغییر در صدا و سرعت و تعویض دنده و دور موتور را جدی بگیرید چرا که ادامه رانندگی با گیربکس معیوب قطعا موجب آسیب بیش‌تری به گیربکس و در نتیجه تحمیل هزینه‌های بسیار بالا برای شما می‌شود. پس در اولین فرصت  در صورت دیدن علایم مشکل در گیربکس اتوماتیک خود به تعمیرکار ماهر مراجعه کنید.
 • در فواصل توصیه شده حتما نسبت به تعویض روغن گیربکس اقدام کنید و در صورت کم شدن سطح روغن و نشتی روغن گیربکس خود، حتما به دنبال علت نشتی روغن باشید.
 • سعی کنید تا ملاحظات مربوط به رانندگی با گیربکس اتوماتیک را رعایت کنید که می‌توانید در مقلات سایت با آنها آشنا شوید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *