وبلاگ

آشنایی با فرآیند تعمیر گیربکس اتومات انواع خودروهای ایرانی و خارجی

Rate this post

تعمیر گیربکس اتوماتیک خودرو ایرانی و خارجی

تعمیر گیربکس اتومات به دانش فنی بالایی نیاز دارد. لذا برای تعمیر این نوع گیربکس، مکانیک ها باید دوره های تخصصی لازم در ارتباط با شناخت بخش های مختلف این قطعه و تعمیر آن ها بگذرانند. در سطح کشور تعمیرگاه های معدودی هستند که به صورت تخصصی اقدام به تعمیر گیربکس اتومات خودرو های داخلی و خارجی می کنند.

تعمیر گیربکس اتومات

بسیاری از خودرو هایی که امروزه در سراسر کشور های دنیا تولید می شوند، به صورت اتومات می باشند و فرآیند تعویض دنده در آن ها به صورت اتوماتیک انجام می شود. به عبارت دیگر گیربکس آن ها از نوع اتوماتیک می باشد و با افزایش و سرعت خودرو به صورت اتوماتیک دنده عوض می شود و نیازی به تعویض دنده به صورت دستی نخواهد بود. گیربکس های اتومات با گیربکس های دنده ای تفاوت دارند و لذا فرآیند تعمیر گیربکس اتومات نیز متفاوت از فرآیند تعمیر گیربکس های دنده ای می باشد.

تعمیر گیربکس اتومات به دانش فنی بالایی نیاز دارد. لذا برای تعمیر این نوع گیربکس، مکانیک ها باید دوره های تخصصی لازم در ارتباط با شناخت بخش های مختلف این قطعه و تعمیر آن ها بگذرانند. در سطح کشور تعمیرگاه های معدودی هستند که به صورت تخصصی اقدام به تعمیر گیربکس اتومات خودرو های داخلی و خارجی می کنند. در این میان تعمیرگاه هادیلو، یکی از بهترین تعمیرگاه های تخصصی در سطح کشور می باشد که با بهره مندی از افراد مجرب و کارآزموده در حوزه ی تعمیرات گیربکس های اتوماتیک خودرو های مختلف، سعی می کند تا خدمات مناسب و با کیفیتی را به مشتریان خود ارائه دهد

تعمیرگاه هادیلو را در واقع می توان به عنوان تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتومات در کرج و تهران شناخت که امروزه بسیاری از افرادی که خودرو های اتومات دارند، برای تعمیرات گیربکس خودروی خود، به این تعمیرگاه معروف مراجعه می کنند. در این مقاله سعی خواهیم کرد تا شما را با فرآیند تعمیر گیربکس اتومات انواع خودرو های داخلی و خارجی در تعمیرگاه هادیلو آشنا سازیم. با ما همراه باشید.

آشنایی با انواع گیربکس ها

بطور کلی خودرو ها از چند قطعه ی اصلی و اساسی برخوردار هستند که بروز هر گونه آسیب در این قطعات، ممکن است باعث وارد آمدن آسیب به قطعات دیگر خودرو نیز شود. گیربکس یا جعبه دنده، یکی از مهم ترین و اصلی ترین قطعات خودرو ها به حساب می آید که باعث انتقال قدرت خودرو از موتور به چرخ های خودرو شده و در نهایت باعث حرکت خودرو می شود. در این جعبه، چرخ دنده هایی وجود دارند که استفاده از هر کدام از این چرخ دنده ها، سرعت متفاوتی را به خودرو می دهند. برای درک بهتر این قضیه، می توانید به چرخ دنده های دوچرخه های دنده ای نگاهی بیندازید. با تعویض دنده ی دوچرخه، زنجیر دوچرخه روی چرخ دنده ها حرکت می کند و از یک چرخ دنده به چرخ دنده ی دیگری منتقل می شود. در جعبه دنده ی خودرو نیز چنین اتفاقاتی می افتد و با هر بار تعویض دنده، چرخ دنده های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند و سرعت خودرو تغییر می کند. 

در گیربکس های دنده ای، رانندگان باید به صورت دستی دنده را عوض کنند. این کار متناسب با میزان سرعت خودرو، شرایط جاده ای، میزان ترافیک مسیر وصورت می گیرد. دنده های 1 و 2 که به عنوان دنده های سنگین در خودرو شناخته می شوند، برای شروع حرکت خودرو و در مسیر های سربالایی و داخل شهر که ترافیک بالاست مورد استفاده قرار می گیرند. حال آن که در سرعت های بالای خودرو و در مسیر های خارج شهر، بیشتر از دنده های سبک مثل دنده های 4 و 5 استفاده می شود که در بیشتر خودرو های تولید داخل و خارج، این دنده ها را تحت عنوان دنده های سبک می شناسند. 

در گیربکس های اتومات قضیه کاملا فرق می کند. به این صورت که شما در هنگام حرکت نیازی به تعویض دنده نخواهید داشت و این کار به صورت کاملا اتوماتیک و توسط گیربکس اتومات خودرو انجام می شود. برای این که گیربکس های اتومات بتوانند کارایی مناسبی داشته باشند و بتوان برای مدت زمان طولانی از آن ها استفاده کرد، به روغن گیربکس نیاز دارند. روغن گیربکس از ایجاد اصطحکاک بین چرخ دنده ها جلوگیری به عمل می آورد و باعث می شود تا فرآیند تعویض دنده در این گیربکس ها بدون مشکل انجام شود.

تعمیرگیربکس بی‌ام‌و x3

خدمات انجام شده در زمینه ی تعمیر گیربکس اتومات در تعمیرگاه هادیلو

همانطوری که در ابتدا عرض کردیم، تعمیرگاه هادیلو در زمینه ی تعمیر گیربکس اتومات بسیاری از خودرو های داخلی و خارجی فعالیت می کند که از جمله ی این خودرو ها می توان به خودرو های بی ام و، بنز، هیوندا واشاره کرد. بدیهی است هر کدام از این گیربکس ها با یکدیگر تفاوت هایی دارند و همه ی آن ها با طور کامل مشابه هم نیستند. لذا برای تعمیر گیربکس اتومات انواع خودرو های ایرانی و خارجی، بایستی با اجزای مختلف گیربکس این خودرو ها آشنایی لازم وجود داشته باشد و تعمیر کاران باید برای تعمیر این قطعه ی حیاتی خودرو، دانش فنی خود را هر چه بالاتر ببرند. 

در تعمیرگاه هادیلو که یکی از تعمیرگاه های تخصصی در سطح کشور در زمینه ی تعمیر گیربکس اتومات خودرو های مختلف می باشد، تعمیر کاران متبحر و کار آزموده ای فعالیت می کنند که در زمینه ی تعمیر گیربکس به عنوان برترین افراد در سطح کشور شناخته می شوند و با استفاده از ابزار آلات پیشرفته و به روز دنیا، می توانند در مدت زمان کوتاهی اقدام به تعمیر گیربکس اتومات خودرو های داخلی و خارجی نمایند. 

در این تعمیرگاه فعالیت های مختلفی در زمینه ی تعمیر گیربکس اتوماتیک خودرو ها انجام می شود که از جمله ی این فعالیت ها، می توان به تعویض روغن با دستگاه تمام اتوماتیک اشاره کرد. بعلاوه اگر قطعه ای از گیربکس خودرو دچار خرابی و آسیب شده باشد، این قطعه توسط خود تعمیرگاه تهیه شده و صفر تا صد تعمیر گیربکس اتومات در داخل تعمیرگاه انجام می شود.

تعمیر گیربکس اتوماتیک بی ام و

آیا خودمان می‌توانیم گیربکس اتومات را تعمیر کنیم؟

این نکته را در نظر داشته باشید که عملکرد گیربکس در عملکرد کل خودرو بسیار تاثیر‌گذار است پس توصیه ما این است که حتما این کار را به یک تعمیرکار ماهر بسپارید. چرا که تعمیرکار ماهر است که با استفاده از تجارب بالایی که دارد ایراد گیربکس اتومات شما را به درستی تشخیص داده و به درستی تعمیر کند. علاوه براین تعمیرات گیربکس نیاز به ابزار‌آلات تخصصی و کامل دارد تا بتوان قطعات رو به درستی تعمیر کرد.

تعویض روغن گیربکس به صورت دستی بهتر است یا با دستگاه‌های تمام اتوماتیک؟

تعویض روغن گیربکس به روش دستی که معمولا رایج‌تر است دارای ایراداتی است که از جمله می‌توان به این اشاره کرد که در تعویض دستی گاها در برخی خودروها امکان خارج کردن تمام روغن کهنه وجود ندارد و همیشه مقداری از روغن سوخته داخل گیربکس می‌ماند. ولی دستگاه‌های تمام اتوماتیک تمام روغن کهنه و سوخته را از گیربکس خارج کرده و روغن سالم را جایگزین آن می‌کنند. تعمیرگاه هادیلو نیز دارای دستگاه تمام اتوماتیک تعویض روغن گیربکس اتوماتیک می‌باشد.

آیا روغن گیربکس دستی با روغن گیربکس اتوماتیک فرق دارد؟

بله روغن این دو نوع گیربکس با هم فرق بسیار دارد. شاید ساده‌ترین پاسخ به این سوال این باشد که روغن دنده (واسکازین) مخصوص خودروهایی با گیربکس دستی و روغن گیربکس مخصوص خودروهایی با گیربکس اتوماتیک است. پس دقت کنید که روغن مصرفی این گیربکس‌ها با هم تفاوت بسیاری دارند. حتما روغن مناسب گیربکس خودروی خود را استفاده کنید.

چند لیتر برای تعویض روغن گیربکس نیاز است؟

مقدار روغن گیربکس برای تعویض، بستگی به مدل هر خودرو دارد و ممکن است بین 6 لیتر روغن تا 9 لیتر روغن جدید برای تعویض بسته به مدل خودرو نیاز باشد. البته به این نکته توجه کنید که گاهی در برخی خودروها اگر تعویض روغن به صورت دستی انجام شود، چون امکان خالی کردن تمام روغن کهنه از گیربکس وجود ندارد و همیشه مقداری از روغن کهنه داخل گیربکس باقی می‌ماند پس ممکن است روغن کمتری را برای تعویض (در مقایسه با زمانی که روغن را با دستگاه تمام اتوماتیک عوض میکنیم) نیاز داشته باشد. چون در تعویض روغن با دستگاه تعویض تمام اتوماتیک، کاملا روغن کهنه از گیربکس خارج می‌شود، روغن سالمی که توسط دستگاه به گیربکس تزریق می‌شود دقیقا معادل گنجایش واقعی گیربکس است و به همین خاطر ما به شما تعویض روغن گیربکس با دستگاه تمام اتوماتیک را توصیه می‌کنیم.

هزینه و قیمت تعویض روغن گیربکس اتوماتیک و دنده‌ای چقدر است؟

اجرت تعویض روغن گیربکس اتوماتیک با دستگاه تمام اتوماتیک برای تمامی خودروها در تعمیرگاه هادیلو ۳۰۰ الی  ۳۵۰ هزار تومان است (در سال ۱۴۰۲) .

قیمت هر لیتر روغن گیربکس اتوماتیک هم بسته به برند ایرانی و یا خارجی و نوع روغن برای هر ماشین متفاوت است که تقریبا از لیتری 75 هزار تومان تا لیتری 250 هزار تومان در بازار موجود است(در سال 1400).

هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک چقدر است؟

هزینه تعمیرات گیربکس بسته به اینکه علت بروز مشکل در گیربکس خودرویتان چه باشد متفاوت است و برآورد هزینه بعد از پیدا کردن علت ایراد و میزان خرابی گیربکس و قطعه معیوب صورت میگیرد. برای اطلاع از جزئیات دقیق حتما با تست و عیب‌یابی رایگان به صورت حضوری به تعمیرگاه مراجعه کنید.

آیا خودمان می‌توانیم شیربرقی را تعویض کنیم؟

تشخیص خرابی و تعویض شیربرقی یک کار تخصصی است که نیاز به مهارت و دقت و ابزارهای مخصوص دارد. بنابراین حتما آن را به یک تعمیرگاه مجهز و مطمئن بسپارید.

هزینه تعویض شیربرقی چقدر است؟

به نسبت هر خودرو میتوان گفت که تعویض شیربرقی هزینه نسبتا بالایی دارد.

تعویض شیربرقی خودرو چقدر زمان می‌برد؟

تعویض شیربرقی حدود دو روز زمان نیاز دارد که البته همیشه باید میزان شلوغ بودن تایم یک تعمیرگاه را هم در نظر داشته باشید.

آیا خودمان می‌توانیم ایراد تقه زدن گیربکس را رفع کنیم؟

تشخیص علت تقه زدن گیربکس کاری تخصصی است که در موارد بسیار با دستگاه هم قابل تشخیص نیست و این مهارت و تجربه تعمیرکار ماهر است که علت دقیق این تقه زدن را پیدا کند.

هزینه رفع ایراد تقه زدن گیربکس چقدر است؟

نمیتوان به طور دقیق هزینه را برآورد کرد چون بستگی به این دارد که علت تقه زدن گیربکس چه باشد و تعیین هزینه بعد از تشخیص علت زوزه کشیدن است.

تعمیر تقه زدن گیربکس چقدر زمان می‌برد؟

باز هم بستگی به علت این ایراد بستگی دارد برای مثال اگر مربوط به روغن گیربکس باشد، یک ساعت زمان نیاز دارد برای تعویض ولی اگر ایراد از داخل گیربکس باشد به دو روز زمان نیاز دارد.

آیا خودمان می‌توانیم گاز هرز خوردن گیربکس را درست کنیم؟

تشخیص علت گاز هرز خوردن یک کار تخصصی است که نیاز به مهارت و دقت و ابزارهای مخصوص دارد. بنابراین حتما آن را به یک تعمیرگاه مجهز و مطمئن بسپارید.

هزینه درست کردن گاز هرز خوردن گیربکس چقدر است؟

هزینه رفع ایراد به علت آن بستگی دارد برای مثال اگر ایراد از کمبود روغن باشد، هزنیه کمتری دارد به نسبت اینکه ایراد ناشی از خرابی ساعت گیربکس باشد. تعیین هزینه تعمیر بعد از پیدا کردن علت بروز ایراد است.

تعمیر گاز هرز خوردن چقدر زمان می‌برد؟

باز هم بستگی به علت بروز این ایراد بستگی  دارد و بسته به علت آن بین یک ساعت تا سه روز زمان می‌برد.

همیشه به یاد داشته باشید که داشتن یک ماشین اتوماتیک سالم نیازمند رسیدگی مداوم است پس:

  • حتما به علایمی مثل تقه زدن گیربکس، زوزه کشیدن جعبه دنده، گاز هرز خوردن و … ماشین توجه داشته باشید و هرگونه تغییر در صدا و سرعت و تعویض دنده و دور موتور را جدی بگیرید چرا که ادامه رانندگی با گیربکس معیوب قطعا موجب آسیب بیش‌تری به گیربکس و در نتیجه تحمیل هزینه‌های بسیار بالا برای شما می‌شود. پس در اولین فرصت  در صورت دیدن علایم مشکل در گیربکس اتوماتیک خود به تعمیرکار ماهر مراجعه کنید.
  • در فواصل توصیه شده حتما نسبت به تعویض روغن گیربکس اقدام کنید و در صورت کم شدن سطح روغن و نشتی روغن گیربکس خود، حتما به دنبال علت نشتی روغن باشید.
  • سعی کنید تا ملاحظات مربوط به رانندگی با گیربکس اتوماتیک را رعایت کنید که می‌توانید در مقلات سایت با آنها آشنا شوید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *