خراب شدن دسته موتور

علایم خراب شدن دسته موتور و علت خرابی آن

دسته موتور از جمله قطعاتی است که بسیار در عملکرد و تعادل خودرو تاثیر به سزایی دارد و حتما باید مراقب بود تا به محض بروز هر گونه علایم خراب شدن دسته موتور، اقدامات مناسب را انجام داد تا عملکرد خودرو دچار مشکل نشود و از بروز مشکلات جدی بعدی جلوگیزی شود.

در این مقاله ابتدا یک آشنایی مختصر با عملکرد دسته موتور پیدا خواهید کرد و در ادامه علایم خرابی و علت آن و نیز تعمیر دسته موتور را خواهید دید .

خراب شدن دسته موتور

عملکرد دسته موتور

دسته موتور قطعه ای است نگهدارنده که بین موتور و شاسی و یا بین گیربکس و شاسی خودرو قرار می گیرد. وظیفه این قطعه تحمل وزن مجموعه موتور و گیربکس و همچنین دفع ارتعاشات ناشی از عملکرد موتور و یا عبور از ناهمواری ها و البته دفع نیرو گشتاوری است که موتور به هنگام کار کردن ایجاد می کند. هر خودرو دارای چندین عدد دسته موتور است.

علایم خراب شدن دسته موتور

  1. علامت اصلی خراب شدن دسته موتور احساس لرزش قابل توجه در خودرو است به طوری که سرنشینان خودرو به وضوح آن را احساس میکنند. این لرزش حتی در دسته دنده و پدال‌های گاز و کلاچ هم قابل مشاهده است.
  2. پارگی دسته موتور زیر گیربکس منجر به بد جا رفتن دنده‌ها و گیرکردن دنده‌ها درون یکدیگر میشود خصوصا در خودروهای گیربکس اتوماتیک و یا خراب شدن تنظیم پدال کلاچ در خودروهای ـ دستی.
  3. در صورت پارگی دسته موتور ارتفاع موتور از سطح زمین کمتر می‌شود و موتور به سمت پایین کشیده می‌شود.
  4. شنیدن صدا از موتور خصوصا هنگام عبور از دست‌اندازها.

علت خراب شدن و پاره شدن دسته موتور

  1. فشار بیش از اندازه وارد شدن به موتور خصوصا داشتن سرعت بالا در دست‌اندازهای و یا تیک آف کشیدن.
  2. نامرغوب بودن جنس دسته موتور.
  3. تنظیم نبودن قطعه دسته موتور و درست جا ننداختن آن بعد از تعمیرات خودرو.
  4. تنظیم نبودن سیستیم تعلیق و شاسی و جلوبندی خودرو به طوری که در هنگام حرکت باعث انتقال ضربه به دسته موتور می‌شوند.
  5. فرسوده شدن دسته موتور.

پیشگیری از خراب شدن دسته موتور

به منظور پیشگیری از خرابی دسته موتور ساده کار بررسی به موقع موتور است به لحاظ ارتفاع و یا ایجاد لرزش.
برای تست سلامت دسته موتورها در خودروهای دنده دستی باید یک نفر خودرو را در ترمز دستی قفل کرده سپس در دنده 1 و دنده عقب به منظور وارد آوردن فشار در جهات مختلف نیم کلاچ کند و نفر دوم بصورت همزمان رفتار و میزان له شدگی لاستیک دسته موتور یا بازی جک دسته موتورهای روغنی و بادی را بررسی کند. این کار در خودورهای گیربکس اتوماتیک با جابه جا کردن گیربکس بین دنده درایو و دنده عقب انجام می‌گیرد.

توجه داشته باشید هرگونه بریدگی و ترک هرچند کوچک بر روی دسته موتورهای لاستیکی به معنای سر آمدن موعد تعویض آن ها است و پیش از ان که این مشل به معضل زمین گیر شدن شما بیانجامد نسبت به تعویض آن ها اقدام کنید.

تعویض دسته دنده موتور

در صورت مشاهده هر گونه علامت خرابی در دسته دنده حتما نسبت به تعویض آن اقدام کنید چرا که اقدام دیر هنگام ممکن است باعث بروز مشکلات بیشتر در ناحیه موتور و گیربکس گردد که در این اوضاع اقتصادی منجر به تحمیل هزینه گزاف به مالک خودرو میگردد.

سوالات متدوال

این نکته را در نظر داشته باشید که عملکرد دسته موتور بر عملکرد موتور و گیربکس بسیار تاثیر گذار است پس توصیه ما این است که حتما این کار را به یک تعمیرکار ماهر بسپارید. 

به نسبت هر خودرو میتوان گفت که تعویض دسته موتور هزینه کمی دارد و منجر به تحمیل هزینه زیاد به مالک نمی‌شود. اگر برای تعویض آن دیر اقدام کنید قطعا منجر به صدمات بیشتر و در نتیجه هزینه بیشتر می‌گردد.

تعویض دسته موتور به زمان زیادی نیاز ندارد و تقریبا یک ساعت طول میشکد تا شما بتوانید خودرویتان را سالم از تعمیرکار تحویل بگیرید. 

سایر مقالات کمک کننده به شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *