روغن ریزی گیربکس

پیدا کردن روغن ریزی گیربکس و درست کردن نشتی روغن گیربکس

مراقبت از خودرو کاری مستمر است بعنی باید همیشه حواستان به وضعیت و کیفیت عملکرد خودرویتان باشد چرا که رسیدگی دیر هنگام به خودر معمولا هزینه‌های زیادی را برای شما به بار خواهد آورد.

یکی از موارد مهمی که باید همیشه حواستان به آن باشد روغن گیربکس است چرا که این روغن گیربکس است که باعث تعویض دنده درست و با کیفیت در خودرو می‌شود پش چک کردن و تعوض به موقع روغن گیربکس را حتما جدی بگیرید.

چگونه بفهمیم روغن نشت کرده، روغن گیربکس است؟

تشخیص این امر نسبتا ساده است کافی است که دنبال این فاکتورها در روغن نشت پیدا کرده بگردید:

  • روغن گیربکس بسیار غلیظ‌تر از روغن موتور است و چسبندگی بیشتری دارد و بویی شبیه به نفت دارد.
  • روغن گیربکس سالم دارای رنگ قرمز روشن و شفاف است البته حواستان باشد که برخی از مایعات دیگر در خودرو نیز رنگ قرمز دارد مثل ضد‌یخ، ولی حواستان باشد که روغن گیربکس بسیار غلیظ‌تر از این مایعات است. اگر رنگ روغن قرمز تیره و مایل به قهوه‌ای باشد این به این معنا است که زمان تعویض روغن گیربکس‌تان فرا رسیده است پس سریعا روغن گیربکس خود را بهترین روغن گیربکس تعویض کنید. اگر روغن قهوه‌ای تیره بود  و بوی سوختگی داشت به این معناست که روغن گیربکس‌تان سوخته است که باید آن را تعویض کنید.
  • اگر محل ریزش روغن روی زمین درست در پایین ماشین و قسمت جلو و نزدیک به وسط ماشین باشد به احتمال زیاد نشتی روغن از گیربکس خودرو است.
  • مورد دیگر در رابطه با عملکرد گیربکس خودرو است. اگر گیربکس ضعیف و کند شده است احتمالا سطح روغن گیربکس پایین آمده است که خود میتواند به علت نشتی روغن گیربکس به وجود آمده باشد.

 

روغن گیربکس

علت نشتی روغن گیربکس چیست؟

اگر بخواهیم چند علت اصلی را که ممکن است باعث نشت روغن از گیربکس بشود را بیان کنیم شامل موارد زیر می‌گردد:

1ـ  کاسه نمد‌های مربوط به دیفرانسیل

2ـ  کاسه‌نمد میله تعویض دنده

3ـ کاسه‌نمد شفت اصلی

4ـ فشنگی دنده عقب

5ـ بررسی سنسور سرعت

6ـ روغن‌ریزی از محل اتصال پوسته کلاچ و پوسته گیربکس

7ـ وجود هرگونه شکستگی یا ترک خوردگی روی پوسته کلاچ یا پوسته گیربکس

جمع‌بندی:

  • همیشه حواستان به عملکرد گیربکس باشد. هر گونهت افت کیفیت در عملکرد مهم است و باید هرچه سریع‌تر بررسی شود.
  • حتما نسبت به تعویض روغن گیربکس خود معمولا تا 50000 کیلومتر یا هر دو سال یکبار اقدام کنید و سعی کنید این کار را در یک تعمیرگاه خوب و مجرب انجام دهید و حتما از یک روغن با کیفیت و متانسب با گیربکس خود استفاده کنید.
  • اگر از محل نشت روغن مطمئن نستید حتما برای بررسی بیشتر به تعمیرکار ماهر خورویتان را نشان دهید.

سوالات متدوال

این نکته را داشت باشید که عملکرد گیربکس در عملکرد کل خودرو بسیار تاثیر گذار است پس توصیه ما این است که حتما این کار را به یک تعمیرکار ماهر بسپارید. 

تعویض دستی که معولا رایج‌تر است دارای ایراداتی است که از جمله می‌توان به این اشاره کرد که در تعویض دستی گاها در برخی خودروها امکان خارج کردن تمام روغن کهنه وجود ندارد و همیشه مقداری از روغن سوخته داخل گیربکس می‌ماند ولی دستگاه‌های تمام اتوماتیک تمام روغن کهنه و سوخته را از گیربکس خارج کرده و روغن سالم را جایگزین آن می‌کنند. تعمیرگاه هادیلو نیز دارای دستگاه تمام اتوماتیک تعویض روغن گیربکس اتوماتیک می‌باشد.

بله روغن این دو نوع گیربکس با هم فرق بسیار دارد. شاید ساده ترین پاسخ به این سوال این باشد که روغن دنده (واسکازین) مخصوص خودروهایی با گیربکس دستی و روغن گیربکس مخصوص خودروهایی با گیربکس اتوماتیک است. پس دقت کنید که روغن مصرفی این گیربکس‌ها با هم تفاوت بسیاری دارند.

سایر مقالات کمک کننده به شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *