روغن گیربکس

روغن گیربکس یکی از روغن های مختلف بکار رفته در خودرو است که نقش مهمی در تامین سلامت دنده ها و دیفرانسیل دارد. این روغن مانند سایر روغن های موجود در خودرو نیاز به تعویض مرتب دارد و در صورتی که از زمان تعویض آن مدت زیادی گذشته باشد، ممکن است باعث ایجاد مشکل در قسمت جعبه دنده و دیفرانسیل خودرو شود. در مطالب گذشته در رابطه با روغن واسکازین یا همان روغن گیربکس، مباحثی را عنوان کردیم و زمان تعویض روغن گیربکس را بررسی نمودیم. در این بخش نیز قصد داریم بحث خود را در این رابطه کامل تر کرده و انواع روغن گیربکس و واسکازین را برای خودروهای مختلف، معرفی کنیم.

انواع روغن گیربکس

انواع روغن گیربکس

 

 

 

 

 

روغن های گیربکس معمولا در دو دسته بندی متفاوت جای می گیرند. دسته اول مربوط به خودروهای دنده اتوماتیک می باشد که معمولا با نام روغن گیربکس شناخته شده و علامت آن ها با ATF نمایش داده می شود. دسته دوم نیز مربوط به خودروهای دنده دستی می باشد که بیشتر با نام روغن واسکازین شناخته شده و با علامت MTF مشخص می شود.

معمولا روغن های گیربکس اتوماتیک از گرانرویکمتری برخوردار بوده و رقیق تر می باشند که این به خاطر تفاوت قرارگیری چرخ دنده ها و نحوه جایگیری آن ها در جعبه دنده اتوماتیک می باشد. اما روغن واسکازین دستی، معمولا غلیظ تر بوده و حاوی ترکیبات متفاوتی می باشد که برای دنده های دستی مناسب تر است. بنابراین هیچگاه نباید روغن گیربکس دستی را به جای اتوماتیک به کار برد و یا برعکس.

 

 

 

انواع روغن گیربکس اتوماتیک

برای خودروهای با دنده اتوماتیک، روغن گیربکس آن ها باید بر اساس آنچه که کارخانه در دفترچه راهنمای خودرو عنوان کرده است، تهیه شود. بر این اساس اگر از روغنی متفاوت از آنچه که کارخانه عنوان کرده است، استفاده کنید ممکن است به قطعات داخلی گیربکس صدمات جدی وارد آید. انواع روغن گیربکس اتوماتیک بر اساس استاندارهای مختلفی ارائه می گردد که خود کارخانه ذکر کرده است.

روغن گیربکس

انواع روغن گیربکس در خودروهای دنده دستی و دنده اتومات متفاوت است

در ادامه تعدادی از مهمترین استانداردهای روغن گیربکس اتوماتیک آورده شده است که با توجه به نوع خودرو و آنچه در دفترچه راهنمای خودرو آمده است، باید یکی از این روغن ها را استفاده نمود.

نوع خودرو استاندارد روغن گیربگس
نیسان ماکسیما ATF MATIC D
پژو ۲۰۶ و مگان ATF 4HP20
هیوندای جنسیس ATF 9638
رنو لیفان نیسان میتسوبیشی ATF CVT
برلیانس رنو تویوتا موسو ATF DEXRON III
هوندا سیویک ATF DW-1
مزدا  ۶ ATF FZ
ام جی ، تویوتا ، سوزوکی ATF JWS-3309
هیوندای جنسیس ATF M1375
مزدا ATF M-III
مزدا ATF M-V
کیا سورنتو ATF RED-1K
ام وی ام ، برلیانس ، جک ، کیا ، هیوندای ،میتسوبیشی ATF SP III
ام وی ام ، کیا ، هیوندای ATF SP IV
تویوتا فوررانر ATF T−IV
تویوتا و لکسوس ATF WS
ولوو AW-1
ام جی GS DEXRON DCT fluid
جک S5 اتوماتیک FFL-2
هوندا HCF-2
کیا موهاوی M1375.4

انواع روغن گیربکس دستی

روغن واسکازین دستی

انواع روغن گیربکس دستی یا همان واسکازین بر اساس مقدار گرانروی و سطح کیفیت دسته بندی می شوند. مقدار گرانروی یا ویسکوزیته بر اساس شاخص SAE و سطح کیفیت بر اساس API درجه بندی می شود. برای انتخاب بهترین روغن واسکازین مناسب خودروی خود، بهتر است قبل از خرید ابتدا به دفترچه راهنمای خودروی خود مراجعه کنید تا مناسبت رین نوع روغن گیربکس را برای خودروی خود بیابید.

به عنوان نمونه، اکثر روغن های گیربکس مناسب خودروهای دستی موجود در ایران، میزان SAE بین ۷۵w-90 را داشته و سطح کیفیت آن ها معمولا GL4 یا GL5 ارزیابی می شود. به این ترتیب می توان بر اساس جدول زیر انواع روغن گیربکس مناسب خودروی خود را بیابید:

نوع خودرو روغن گیربکس
کیا سراتو ۷۵W-80 GL4
دنا ، سمند ، پژو ، رنو ال ۹۰ ، پراید ، زانتیا ۷۵W-80 GL5
ام جی ، ام وی ام ، برلیانس ، تویوتا ، جک ، رنو ، تیبا ، ریو ، لیفان ، مزدا ، ماکسیما ، میتسوبیشی ۷۵W-90 GL5
آریسان ، کیزاشی ، لیفان ۸۰W-90 GL5
برلیانس ۸۵W-90 GL4

 

 

 در صورت بروز هر گونه مشکل و یا تغییر عملکرد مانند تقه زدن و یا گاز هرز خوردن و یا زوزه کشیدن نسبت به تعمیر گیربکس اتوماتیک خود سریعا اقدام کنید تا از بروز احتمالی اسیب های بیشتر سریعا جلوگیری کنید

در صورتی که مشکلی را در ارتباط با عملکرد خودروی دنده اتوماتیک خود حس کردید برای مشاوره و عیب یابی و تعمیر با ما تماس بگیرید

 

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک هادیلو آماده ارایه کلیات خدمات در حوزه گیربکس اتوماتیک می باشد که شامل

تعمیر گیربکس اتوماتیک

تبدیل گیربکس دنده ای به اتوماتیک برای خودروهای سمند ، پرشیا , پژو 405

تعویض روغن و انجام سرویس دوره ای برای گیربکس های اتوماتیک

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *